uk

Оновлено правила вступу на навчання до аспірантури у 2024 році

Надмірний ажіотаж до навчання в аспірантурі серед чоловіків призовного віку спонукає МОН змінити цьогорічні правила вступу на третій рівень вищої освіти. 

Зокрема, щоб навчання в аспірантурі не перетворилося на корупційний інструмент уникнення мобілізації, у 2024 році скасовувано вступ на денну форму навчання за контрактом та відкориговано правила щодо поновлення навчання в аспірантурі. Вступ в аспірантуру в цьому році здійснюватиметься виключно за державним замовленням, при тому, що бюджетних місць стане вдвічі більше, щоб дати можливість всім хто дійсно бажає здобути ступінь доктора філософії (а не просто уникнути мобілізації через аспірантуру) це зробити з повною підтримкою від держави. Вступ на навчання в аспірантурі за контрактом цього року буде можливий лише на заочній та вечірній формах.

До 2022 року до аспірантури щороку вступало 7-8 тисяч осіб. Для порівняння: у 2024-му на тест для вступу в магістратуру та аспірантуру записалося понад 246 тис. осіб. З них, 91 561 особа це чоловіки віком 25-60 років, у яких вже є ступінь магістра чи спеціаліста. Така кількість чітко вказує, що бажання вступити в аспірантуру не вмотивоване бажанням здійснювати дослідження чи вступати на шлях наукової, чи викладацької кар’єри, а швидше іншими чинниками. Крім того, існує низка схем, які незаконно пропонують забезпечити потенційним аспірантам вступ на денну форму  за контракт для уникнення мобілізації. 

Зміни оновлюються відповідно до Порядку прийому на навчання для здобуття ступенів бакалавра, магістра, доктора філософії / доктора мистецтва у 2024 році. Також зміни діють на основі Спеціального Наказу МОН, який прийнятий виходячи із спеціальних повноважень, наданих законом “Про освіту” на період воєнного стану. 

В частині змін до Порядку прийому на навчання для здобуття вищої освіти у 2024 році: 

  1. Зберігається ЄВІ (єдиний вступний іспит) для всіх вступників в аспірантуру, але змінюється вага його компонентів при розрахунку конкурсного балу. Тому всі хто, зареєструвався на ЄВІ у 2024 році складають його.
  2. Допуском до вступних іспитів у всіх ЗВО і наукових установах встановлюється оцінка ЄВІ в частині ТЗНК на рівні 160 балів.
  3. Щодо ЄВІ в частині іноземної мови, оцінка вступника може не враховуватися в конкурсному балі при вступі в аспірантуру. Це вирішуватиметься на розсуд закладу або установи, який може врахувати іспит з іноземної мови, або встановити власний іспит. Натомість оцінка отримана в результаті складання ЄВІ в частині іноземної мови залишається обов’язковою для вступу на магістерські програми.

В частині Спеціального Наказу МОН передбачаються такі нововведення: 

  1. Вступ на аспірантуру у 2024 році можливий лише на денну форму навчання за державним замовленням. Важливо: у 2024 рік неможливий вступ до аспірантури на денну форму навчання за контрактом.
  2. Збільшується кількість бюджетних місць із традиційних 3200 до 7000. Таким чином кількість реальних аспірантів, які дійсно бажають здійснювати наукову роботу і розвиватися в аспірантурі буде забезпечено. Саме ЗВО і наукові установи, після первинного складання ЄВІ усіма охочим, своїми вступними випробуваннями обиратимуть тих вступників, які найталановитіші.
  3. За контрактом залишається заочна, а також вечірня форми (остання – як за державним замовленням, так і за контрактом). Важливо: вечірня та заочна форми навчання не передбачають відстрочки від мобілізації.
  4. Переведення з інших форм навчання на денну форму навчання буде недоступним.
  5. Поновлення навчання на денній формі дозволяється лише особам, які не є військовозобов’язаними, а також іншим категоріям, яким законно дозволено переривати навчання (вагітність, військова служба, медики тощо). 

Спеціальний Наказ виданий на базі особливих повноважень МОН на період дії воєнного стану. Передбачено статтею 57(1) закону «Про освіту». 

Читайте також: