Міністерство енергетики розробляє новий Національний план скорочення викидів від великих спалювальних установок (НПСВ). Про це повідомив міністр енергетики Герман Галущенко, передає interfax.com.ua.
«Існуючий план не виглядає логічним і розумним: приміром, не можу зрозуміти причини закриття у першу чергу двох ТЕЦ на газі, тому зараз все аналізуємо і переписуємо, – сказав він. – У Міністерстві на моє прохання проводиться внутрішнє розслідування, щоб з’ясувати, чому і ким прийнято рішення закрити першими кращі у технічному стані станції, а ті, “які вже майже розвалюються, – після 2027 року”.
Герман Галущенко також зазначив, що розробка нового НПСВ проводиться спільною робочою групою, до якої залучені, зокрема, представники Єврокомісії.
“Разом з “Укренерго” повністю перетасовуємо список енергогенеруючих об’єктів, виходячи з двох ключових моментів: синхронізація з ЄС, виведення з експлуатації генерації, яка не відповідає нормам, – роз’яснив міністр. – Не подобаються пропозиції перенести НПСВ на 2038 рік, оскільки проблеми не вирішуватимуться».
Загальна вартість екологічних заходів на теплових енергоблоках в рамках НПСВ до кінця 2033 року оцінюється у 4,3 млрд гривень. При цьому найбільш високі обсяги вкладень в екологічну модернізацію ТЕС слід здійснити у 2024-25 роках у розмірі 544 млн євро і 636 млн євро відповідно.
В Україні до теперішнього часу джерела фінансування НПСВ на ТЕС не визначені.
У вересні минулого року заступник міністра енергетики Максим Немчинов заявив, що Міненерго має намір звернутися в Європейське Енергоспівтовариство з проханням перенести терміни виконання НПСВ приблизно на 5 років. Він аргументував це, зокрема, відсутністю механізму фінансування плану.
Продовжити термін виконання НПСВ до 1 січня 2038 року (зараз 2028-2033 рр) щоб уникнути відключення блоків також закликала Європейська Бізнес Асоціація (ЄБА).
В ЄБА оцінюють необхідні інвестиції для реалізації НПСВ у 4,1 млрд євро, з яких 82% – в 2021-2027 рр., і вважають практично неможливою виділення такої суми власниками установок.
В асоціації пропонують також передбачити джерела і механізми фінансування НПСВ, актуалізувати перелік установок і переглянути послідовність впровадження проектів по установці пилогазоочистки.