Цей проєкт отримав грантову підтримку Національного фонду досліджень України. Упродовж майже двох років науковці ІМБГ досліджували, як з культури тканин раувольфії зміїної, вирощеної в інституті в лабораторних умовах, можна отримати суху біомасу та екстрагувати з неї алкалоїди, що стимулюють роботу серцево-судинної системи. Про результати дослідження повідомляють в Інститут молекулярної біології і генетики.
Йдеться про роботу з клітинами цілющої тропічної рослини, яку здавна використовувала аюрведична медицина і яку в середині ХХ ст. взяла на озброєння медицина доказова – через вміст у коренях раувольфії понад 50-ти різних алкалоїдів, що мають гіпотензивну, антиаритмічну, психотропну дію.
Найважливіші з цих алкалоїдів – аймалін, який має антиаритмічний ефект, а також аймалiцин і резерпін, що здатні знижувати тиск крові та мають седативну дію.
«У нашій державі індольні алкалоїди не виробляють, натомість використовують синтетичні протиаритмічні препарати, які зазвичай дають побічні ефекти. Саме тому є запит на розробку новітніх технологій одержання дефіцитної екологічно чистої рослинної біомаси, що містить біологічно активні сполуки, адже нині така сировина для виробництва лікарських препаратів та біолоігчно активних добавок – рідкісна та дорога», – розповідає керівник проєкту, д.б.н., професор, член-кореспондент НАНУ Віктор Кунах.
Перспективним джерелом біологічно активних сполук може бути культура in vitro (культура клітин, тканин, органів) відповідних видів рослин. Що зробили наші вчені у рамках проєкту?
Насамперед створили лінію культури тканин раувольфії зміїної (К27М), яка є найпродуктивнішою з усіх відомих культур тканин і клітин цієї рослини, і накопичує у сухій біомасі понад 2% індольних алкалоїдів, переважно аймаліну та його похідних. Відпрацювали методи аналізу алкалоїдів аймалінового типу та нових алкалоїдів, провели їх виділення й очистку. Із клітинної біомаси виділено 8 г суми індольних алкалоїдів та 2 г чистого аймаліну.
Відтак науковці ІМБГ виявили, що екстракти сухої біомаси раувольфії зміїної в певних концентраціях (від 0,0288 мкг/мл до 28,8 мкг/мл) мають чітко виражену вазодилятаторну активність (тобто змушують наші судини розширюватися і, відповідно, знижують артеріальний тиск). Встановлено також α-адреноблокувальний ефект, і це відкриває можливість для використання екстракту раувольфії зміїної в медичній практиці як судинорозширювальний препарат та адренолітик α-типу, зокрема, при лікуванні захворювань передміхурової залози.
Дослідивши антиаритмічну активність екстракту клітинної біомаси раувольфії зміїної, вчені також з’ясували, що при підвищенні концентрації екстракту ефект може бути, навпаки, проаритмічним.
Отримані результати досліджень дозволили спільно з науково-сервісною фірмою «Отава» (ТМ «Добрадія» ) розробити і виготовити на основі клітинної біомаси раувольфії зміїної та передати в аптечну мережу дві дієтичні добавки: «Сонормін» – сприяє нормалізації функціонального стану нервової системи, покращенню якості сну, зменшенню психоемоційного напруження та «Простатонормін» – сприяє нормалізації функціонального стану передміхурової залози і сечового міхура.
У роботі над проєктом взяли участь учені двох відділів ІМБГ – генетики клітинних популяцій та біомедичної хімії.Фармакологічне вивчення дії алкалоїдів, виділених з клітинної біомаси раувольфії зміїної, на роботу серцево-судинної системи продовжують вчені Інституту фармакології і токсикології АМН України, які також є учасниками проєкту.