У четвер, 16 вересня, із бельгійського порту Зербрюгге до порту Одеси у плавання вирушить науково-дослідне судно під українським прапором “Бельгіка”. Цей корабель безоплатно було передано урядом Бельгії Україні відповідно до меморандуму про взаєморозуміння між Офісом федеральної наукової політики, Королівським інститутом природничих наук Бельгії та міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України. Офіційна церемонія передачі судна відбулася в понеділок, 13 вересня, у порту Зебрюгге за участю українських та бельгійських урядовців, представників Єврокомісії та експертів.
З 2014 року Україна не має власного науково-дослідного судна. Єдиний такий корабель – “Професор Водяницький”, збудований у 1976 році, який належав Інституту біології південних морів імені Ковалевського Національної академії наук України, розташованому в Севастополі, – залишився в окупованому Росією Криму. Тому всі ці роки Україна не мала належної можливості проводити й моніторинг та дослідження Чорного моря. Тепер ці та інші наукові завдання виконуватиме “Бельгіка”, повідомляє DW.
Цей корабель було збудовано у 1984 році, його називають плавучою лабораторією. Довжина судна становить майже 60 метрів, ширина – 10 метрів, його водотоннажність близько 1,2 тонни, швидкість – 12 морських вузлів, або 22 кілометри на годину, на судні одночасно можуть перебувати 15 членів екіпажу та 16 науковців. “Бельгіка” устаткована океанографічним обладнанням та кількома лабораторіями, йдеться на сайті Королівського інституту природничих наук Бельгії.
“Таке судно дозволяє організовувати власні рейси і проводити власний моніторинг не тільки у прибережних зонах, а й у відкритому морі”, – розповіла DW експерт проекту ЄС ПРООН “Європейський Союз заради посилення екологічного моніторингу Чорного моря” (EU4EMBLAS) Олена Марушевська. Вона також висловила сподівання, що відтепер Україна зможе відстежувати стан Чорного моря “відповідно до європейських стандартів та залучати науковців з інших країн до спільних досліджень”.