З 15 листопада по 15 грудня 2021 року у Вікісховищі вшосте проходила українська частина міжнародного «Конкурсу наукових зображень». Його метою є популяризація наукових знань через наповнення Вікіпедії зображеннями, що ілюструють наукові процеси, явища та об’єкти. Про переможців конкурсу 2021 року розповідаємо у цьому дописі.
За 31 день конкурсу 72 учасники та учасниці завантажили 523 наукових зображення. Подані роботи оцінювало кваліфіковане журі, до складу якого входять спеціалісти із різних галузей знань:
- Наталія Атамась, зоологиня, Інститут зоології ім. І. І. Шмальгаузена НАН України
- Вікторія Березовська, ботанікиня, Інститут ботаніки ім. М. Г. Холодного НАН України
- Ксенія Бондаренко, нейробіолог, Единбурзький університет (Шотландія)
- Сергій Вовнюк, геохімік, Інститут геології і геохімії горючих копалин НАН України
- Кирило Пиршев, біохімік, Техаський університет у Г’юстоні, Інститут біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України
- Антон Сененко, фізик, Інститут фізики НАН України
- Наталя Хамайко, археологиня, Інститут археології НАН України
Конкурсанти змагалися у п’яти номінаціях: «Люди в науці», «Мікроскопія», «Живі організми», «Нефотографічні зображення», «Загальна категорія». У кожній них журі визначили кількох переможців: стандартно три, але в деяких категоріях менше чи більше залежно від кількості і якості поданих робіт.
При визначенні переможців журі спиралося на чотири ключові критерії — науковість (тобто відповідність тематиці конкурсу, наукова цінність); якість підпису українською та англійською мовами; корисність зображення для Вікіпедії та Вікісховища; естетичність зображення (технічна якість, чіткість тощо). Кожне зображення могло отримати до 80 балів, по 20 за кожним критерієм. На засіданні журі з-поміж фіналістів за кількістю балів були обрані переможці конкурсу.
Мікроскопія
Категорія «Мікроскопія» включає зображенням, отримані за допомогою різних методик мікроскопії. Загалом у цю категорію надійшло 42 роботи.
1 місце
Не призначено
2 місце
3 місце
Нефотографічні зображення
У категорію «Нефотографічні зображення» входять аудіо- та відеофайли, зображення, згенеровані за допомогою комп’ютера. У 2021 році до неї надійшли 22 растрові зображення, 3 відео і 5 gif-файлів.
1 місце
2 місце
3 місце
Третє місце зайняли дві роботи авторства Семена Єсилевського та Юрія Москаленка.
Люди в науці
Категорія «Люди в науці» присвячена світлинам, що показують вчених під час роботи. Загалом у цю категорію під час конкурсу надійшли 128 світлин.
1 місце
2 місце
3 місце
Живі організми
До категорії «Живі організми» потрапляють зображення рослин, тварин, комах тощо. Учасники та учасниці конкурсу надіслали 133 такі світлини.
1 місце
2 місце
3 місце
Загальна категорія
Світлин, які не відносяться до жодної з перерахованих вище категорій, надходять до «Загальної категорії». У 2021 році було подано 204 такі роботи.
1 місце
Перше місце у цій категорії зайняли дві роботи авторства Ігоря Панаса та Сергія Борисенка.
1 місце (за найкращу роботу на тематику астрономії)
2 місце
3 місце
«У 2021 році Конкурс наукових фотографій пройшов уже вшосте — і ми раді, що за цей час навколо нього сформувалася спільнота активних учасників і учасниць, волонтерів та волонтерок. Попри це, кожного року долучаються нові конкурсанти: скажімо, серед 17 авторів і авторок цьогорічних переможних фото 12 взяли участь у проєкті вперше. ГО “Вікімедіа Україна” планує провести цей конкурс знову у кінці 2022 року, а між тим запрошуємо спільноту конкурсу приділити час тому, щоб усі подані зображення знайшли себе у відповідних статтях Вікіпедії», — коментує координатор програм ГО «Вікімедіа Україна» Антон Процюк.
Автори призових світлин отримають дипломи та подарунки від організаторів. Також переможці та фіналісти позмагаються за призи у міжнародній частині конкурсу — Wiki Science Competition.