uk

Як за останні 20-30 років змінився стан Чорного моря: результати дослідження

Фахівці оцінили та проаналізували, як за останні 20-30 років змінився стан Чорного моря. Вся зібрана інформація знадобиться для розробки спеціальної програми щодо покращення його стану. Про це повідомляють у  Мінекології.

Сезонне «цвітіння» синьо-зелених водоростей. Останні 20 років спостерігається зниження рівня «цвітіння» водоростей. Такі висновки зроблено за показниками індексу TRIX.

Морське сміття та забруднення пластиком. Цей показник почали вираховувати лише нещодавно. Кількість сміття в Чорному морі становить 90 одиниць на 1 км2 – це вдвічі більше, ніж у Середземному морі. На жаль, це впливає негативно, адже щогодини до Чорного моря з великими річками приноситься від 6 до 50 елементів сміття. Кількість сміття у Чорному морі збільшується.

Кількість дельфінів. За останні 20 років розмноження чорноморських дельфінів – афаліни, білобочки та морської свині не зменшилося. Нині там мешкає 253 тисячі дельфінів.

Глибина розташування сірководневого прошарку. Як відомо, 90% обсягу Чорного моря – це сірководень. За останні 30 років цей прошарок збільшився на 20 м. Зараз у центрі Чорного моря глибина прошарку з киснем становить загалом 54 м.

Хімічне забруднення. Метали, пестициди, фармацевтичні засоби, промислові відходи, засоби побутової хімії. Загалом фахівці знайшли 124 речовини-забруднювачі у Чорному морі. Хімічний стан моря вивчається із 2016 року. Вже є такі результати:

  • Дельта Дунаю та Дунайський масив, Дніпро-Бузький лиман – показники погіршилися;
  • Дністровський затока – хімічний стан залишається задовільним;
  • Кінбурнська коса – показники покращали;
  • Від Дністровської до Одеської затоки та від неї до Тендрівської затоки – хімічний стан покращився.
  • Зона змішування вод північно-західного шельфу Чорного моря з водами центральної відкритої глибоководної частини – хімічний стан залишається задовільним.

Інвазивні види. Кількість не «рідних» для Чорного моря видів риб, які можуть нашкодити морю – збільшується. Новий метод аналізу залишків ДНК живих організмів показав, що в Чорному морі з’явилися нові середземноморські види – монровійська риба-хірург, червона барракуда, бичок, що риє.

Всю зібрану інформацію фахівці залучать до спеціальної програми для покращення стану Чорного моря.