uk

Науковці виступили зі спільною заявою про російські фейки щодо ядерної програми України

Національний науковий центр Харківський фізико-технічний інститут» та Інститут проблем безпеки атомних електростанцій НАН України виступили зі спільною заявою про російські фейки щодо ядерної програми України.

Як ідеться у заяві, три центральні інформаційні агентства РФ одночасно поширили дезінформацію про те, що нібито Україна з 1994 року має ядерну програму, в рамках якої в 2014 році активізувалися науково-дослідні роботи. І саме цим твердженням росіяни намагаються виправдати свій напад на Україну та захоплення Запорізької та Чорнобильської АЕС.

«Служба зовнішньої розвідки РФ стверджує, що «робота над створенням ядерного вибухового пристрою, який згодом міг би бути використаний у ядерних боєголовках, велася за кількома науковими напрямками: ключову роль відіграли вчені «Харківського фізичного інституту і технології», а допомагали їм колеги з наукових установ з усієї України», – зауважують наші науковці.

До цих установ також був залучений Інститут проблем безпеки атомних електростанцій (ІСП АЕС), науковці якого нібито проводили дослідження і розробки в зоні Чорнобильської АЕС, спрямовані як на виготовлення «брудної» бомби, так і на відділення плутонію, оскільки підвищений радіаційний фон, характерний для Чорнобильської АЕС. Чорнобильська зона приховала б таку діяльність».

Генеральний директор ХФТІ академік Микола Шульга та директор Інституту проблем безпеки атомних електростанцій НАН академік Анатолій Носовський заявляють, що:

  • жодних програм, спрямованих на розробку ядерної зброї, не було і не впроваджується в наукових установах НАН України та в Україні загалом;
  • весь ядерний матеріал (високозбагачений уран), що знаходився на території наукових установ ХФТІ та Інституту ядерних досліджень (ІЯД) НАН України, передано до Росії ще в березні 2012 року під контроль МАГАТЕ;
  • діяльність наукових установ НАН України (зокрема, ННЦ ХФТІ, ISP NPP, INR), які працюють в галузі атомної енергетики, постійно контролюється Департаментом гарантій Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ).

Співробітники Віденського міжнародного центру МАГАТЕ проводять інспекційні обстеження територій наукових інститутів, лабораторій та офісів у Харкові, Києві та Чорнобилі, перевіряючи відсутність незадекларованих ядерних матеріалів та діяльності наукових інститутів, що виходять за рамки своїх статутних завдань.

«Отже, все, що повідомляють ЗМІ РФ про ядерну програму, нібито реалізовану Україною, не відповідає дійсності і є одним із численних фейків, які зараз розповсюджують божевільні російські пропагандисти», – резюмують наші науковці.