Президент США Джо Байден у вівторок 8 березня ввів негайне та повне ембарго на імпорт російських енергоресурсів. Великобританія та ЄС теж оголосили про плановані заходи зі скорочення імпорту нафти, газу та вугілля з росії.
«Заборона на імпорт російської нафти, скрапленого природного газу та вугілля до Сполучених Штатів – важлива дія з широкою двопартійною підтримкою, яка ще більше позбавить путіна економічних ресурсів, які він використовує для продовження безглуздої власної війни», – йдеться у повідомленні Білого Дому, повідомляє Міндовкілля.
Велика Британія теж поступово припинить імпорт російської нафти та нафтопродуктів до кінця 2022 року. Про це повідомив міністр енергетики та промисловості Великої Британії Квасі Квартенг. Британія, на відміну від більшості європейських країн, менш залежить від російського викопного палива. Але російські поставки все ще складають 8% загального імпорту до Британії, а 18% британського дизельного палива надходить з росії. При цьому, Велика Британія не залежить від російського природного газу, оскільки на нього припадає лише 4% від усього об’єму імпортних постачань, і має намір невідкладно та повністю відмовитися від нього.
У четвер, 10 березня, лідери ЄС на саміті у Франції обговорять план поступового припинення енергетичної залежності континенту від росії. Це наразі не в повній мірі відповідає закликам з боку Києва та Вашингтона до невідкладного та повного відходу від Москви як постачальника енергоресурсів. 27 лідерів Європейського Союзу мають зустрітися протягом двох днів у Версалі 10-11 березня, щоб домовитися «поступово припинити залежність від російського імпорту газу, нафти та вугілля».
Європейська Комісія представила план повної відмови від російського викопного палива до 2030 року. Але вже цього року План REPowerEU передбачає низку заходів, які прискорять впровадження відновлюваної енергетики.
«Відновлювана енергетика дає нам свободу вибирати джерела енергії, які є чистими, дешевими, надійними і нашими. І замість того, щоб продовжувати фінансувати імпорт викопного палива та фінансувати російських олігархів, відновлювані джерела енергії створюють нові робочі місця тут, у Європі. Завдяки плану, який ми окреслюємо сьогодні, ЄС може припинити свою залежність від російського газу і відновити Європу», – сказав виконавчий віце-президент Європейської Комісії з питань зеленого курсу Франс Тіммерманс на прес-конференції у вівторок.
«До кінця цього року ми зможемо замінити 100 млрд кубометрів газу з Росії. Це дві третини того, що ми імпортуємо від них. Це покінчить із нашою надмірною залежністю і дасть нам необхідний простір для маневру. Дві третини до кінця цього року», – відзначив Франс Тіммерманс.
Німеччина, як найбільша економіка ЄС та потужний експортер промислової продукції, особливо залежить від поставок енергоресурсів з Росії. Італія, Угорщина, Фінляндія, Чехія, Литва та Словаччина також сильно залежать від російських нафти та газу.