Під прицілом російських ракет сьогодні знаходяться і житлові квартали, і музеї та пам’ятки старовини. Руйнувань, на жаль, більшає. Знищення історії та культури України – одна із головних цілей окупантів.
Вибуховою хвилею вибито шибки та вітражі у Харківському художньому музеї. Як повідомили співробітники музею, експонати не пошкоджено, нині їх переносять у безпечні місця. Втім, за словами директорки музею Валентини Мизгіної, різка зміна температурно-вологісного режиму може негативно вплинути на стан картин. А вони – безцінні.
Нагадаємо, що серед експонатів музею знаходиться й картина уродженця Чугуєва Іллі Репіна – «Козаки пишуть листа турецькому султану». Музей просить допомоги волонтерів: потрібна поліетиленова плівка, фанерні щити, доски для укріплення вікон. Телефони для зв‘язку:+380 (95) 714 86 17 – директорка музею Валентина Мизгіна+380 (50) 976 16 30 – головна зберігачка фондів Віра Ярова***
Зруйновано будівлю Охтирського міського краєзнавчого музею на Сумщині. Музей містив тисячі експонатів, там можна було дізнатися про козацькі полки Сумщини, про зв’язок з краєм легендарного козака Івана Сірка тощо. У колекції зберігалися книги про визволення України від фашистських загарбників, особисті речі письменника Івана Багряного…
Більшість експонатів врятовано і сховано у безпечному місці. Співробітники музею наголошують: «Окупанти зруйнували будівлю музею, але не нашу історію і дух!».
Під час наступу російських військ у селищі Іванків на Київщині згорів історико-краєзнавчий музей, де зберігалося більше двадцяти робіт всесвітньо відомої художниці Марії Примаченко. Частину робіт художниці врятовано…
Міністр культури й інформаційної політики Олександр Ткаченко закликав позбавити Російську Федерацію статусу члена ЮНЕСКО. Він наголосив, що внаслідок збройного наступу знищуються об’єкти культурної спадщини України, безліч історичних і архітектурних пам’яток і об’єктів перебувають під загрозою знищення.
Міністерство культури та інформаційної політики України створило ресурс для документування воєнних злочинів проти людяності та об’єктів культурної спадщини, скоєних армією РФ – https://culturecrimes.mkip.gov.ua. На цей ресурс просять надсилати фото пошкоджених старовинних будівель (пам´яток архітектури), історичних кладовищ, пам’ятників, релігійних споруд, творів мистецтва, пам’яток природи, будівель закладів культури – театрів, музеїв, бібліотек. А також фото руйнування археологічних об’єктів – курганів, валів давніх земляних укріплень, місць розкопок тощо, розповідати про факти захоплення майна, пограбування музеїв, бібліотек та інших закладів культури. Ці матеріали будуть використані у Міжнародному кримінальному суді в Гаазі.