За попередніми оцінками, 90% населення України може зіткнутися з бідністю та крайньою економічною вразливістю у разі посилення війни, що відкине країну й увесь регіон на кілька десятиліть назад і залишить наступним поколінням глибокі соціально-економічні шрами.
Згідно з попереднім прогнозом, опублікованим сьогодні Програмою розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН), у разі продовження затяжної війни в Україні можуть бути втрачені 18 років соціально-економічних досягнень, при цьому майже третина населення житиме за межею бідності, а ще 62% постануть перед високим ризиком зубожіння протягом наступних дванадцяти місяців. Відповідний прогноз оприлюднено на сайті ua.undp.org.
«Війна в Україні спричиняє неймовірні людські страждання через трагічну загибель та вимушене переміщення мільйонів людей. Необхідність негайної гуманітарної допомоги українцям має першорядне значення, разом із тим важкі наслідки затяжної війни для розвитку країни стають дедалі очевиднішими, — підкреслив керівник ПРООН Ахім Штайнер. — Тривожний економічний спад, а також страждання і труднощі, які він принесе і без того травмованому населенню, тепер повинні бути в центрі уваги. Ще є час зупинити цю похмуру тенденцію».
Ґрунтуючись на своєму багаторічному довірчому партнерстві з Урядом України, ПРООН працює у всіх 24 областях (адміністративних одиницях) України з більш ніж 332 міськими адміністраціями, 15 хабами організацій громадянського суспільства і понад 17 бізнес-об’єднаннями малих і середніх підприємств по всій країні.
У рамках скоординованих заходів реагування групи агентств ООН, що працюють в Україні, ПРООН використовує цю широку мережу для надання негайної масштабної підтримки народу України, зосередившись на оперативному реагуванні на кризу та підтримці ключових державних функцій, які стосуються управління надзвичайними ситуаціями та надання державних послуг.
«Щоб уникнути подальших страждань, руйнувань і зубожіння, необхідно якнайшвидше відновити мир, — зауважив пан Штайнер. — Засвідчуючи непохитну солідарність Організації Об’єднаних Націй з українським народом, ПРООН ставить своїм першочерговим пріоритетом надання допомоги Україні у збереженні вже досягнутих наполегливою працею здобутків у галузі розвитку. Ця допомога, зокрема, включає сприяння уряду в збереженні найважливіших структур управління та державних послуг, які є фундаментальними для кожного суспільства».
За підрахунками уряду, збитки, завдані знищенням інфраструктури, будівель, доріг, мостів, лікарень, шкіл та інших матеріальних цінностей, складають щонайменше 100 мільярдів доларів США. Війна призвела до повного закриття 50% українських підприємств, в той час як інша половина змушена працювати значно нижче своїх можливостей.
Як одне з найбільших агентств ООН, що діють в Україні, ПРООН продовжувала працювати протягом усього конфлікту і нині посилює свою активність за рахунок цілеспрямованого залучення ресурсів і спеціалістів у таких ключових сферах, як розчистка завалів, оцінка збитків та забезпечення засобів до існування (в тому числі грошової допомоги) в надзвичайних ситуаціях, а також пропонує можливості для оперативного планування та платформи для партнерів з розвитку та гуманітарних питань для надання й масштабування підтримки уряду та народові України.
Низка політичних заходів у найближчі тижні могла б пом’якшити зубожіння в міру розгортання воєнних дій. Враховуючи масштаб потреб і пріоритетів, а також потужну інфраструктуру банківських і фінансових послуг у країні, ПРООН приєднується до ініціативи Кризового координатора ООН, що полягає у використанні багатоцільової грошової допомоги, яка могла б допомогти охопити якнайбільшу кількість людей по всій країні. Наприклад, за попередніми оцінками ПРООН, широкомасштабна операція з екстреного переказу приблизно 250 мільйонів доларів США на місяць частково покриє втрату доходів 2,6 мільйона людей, які в інакшому разі можуть опинитися у злиднях. Більш амбіційний тимчасовий базовий дохід, що забезпечує базовий дохід у розмірі 5,50 доларів США на день на людину, становитиме 430 мільйонів доларів на місяць, виходячи з початкових оцінок.
У сусідніх країнах у рамках міжвідомчого регіонального плану реагування на потреби біженців ПРООН співпрацює з Управлінням Верховного комісара ООН у справах біженців, щоб забезпечити стійкість і розвиток для мільйонів вимушено переміщених людей, які втекли від насильства. Ця спільна підтримка біженців і громад, що їх приймають, буде спрямована на забезпечення коштів для існування шляхом створення доходів і робочих місць.