uk

І В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ НАУКА ПРОДОВЖУЄТЬСЯ

Як організовано роботу установ, організацій та підприємств Національної академії наук України в умовах воєнного стану? Про це на засіданні президії НАН розповідали керівники відділень та голови регіональних наукових центрів.

Повномасштабне вторгнення РФ в Україну, організація належної відсічі агресорам і водночас забезпечення діяльності всіх структур в умовах воєнного стану поставило вимоги до наукових установ у стислі строки перебудувати свою роботу.

Вкрай складна ситуація склалася в наукових установах, які перебувають в зоні бойових дій, насамперед у Харкові, Сумах, Києві. Зазнали пошкоджень об’єкти й інфраструктура, частина працівників була вимушена евакуюватися в пошуках безпечного місця проживання.

Академіки-секретарі відділень та голови регіональних наукових центрів НАН України розповіли про стан справ в академічних установах в умовах російської агресії, ознайомили зі станом справ та найбільш гострими проблемами функціонування установ та наукових колективів.

Бойові дії на території України суттєво ускладнюють діяльність майже всіх установ, організацій і підприємств академії. Окремі з них опинилися на територіях, захоплених російськими загарбниками (Луганський природний заповідник, Чорноморський біосферний заповідник, дендропарк «Тростянець» та Херсонська гідробіологічна станція). Зазнали пошкоджень об’єкти наукової інфраструктури, зокрема інститутів, розташованих у Києві (Інститут фізики напівпровідників імені В.Є. Лашкарьова, Інститут проблем матеріалознавства ім. І.М. Францевича, Інститут технічної теплофізики, Інститут сорбції та проблем ендоекології, ДП «НДІ мікроприладів»), Харкові (ННЦ «Харківський фізико-технічний інститут», Інституту проблем машинобудування ім. А.М. Підгорного, Інститут радіофізики і електроніки ім. О.Я.Усикова, Фізико-технічний інститут низьких температур ім. Б.І. Вєркіна, НТК «Інститут монокристалів»), Миколаєві та Сумах.

Внаслідок вибухових хвиль від ракет та авіаударів у будівлях вибито вікна, пошкоджено дахи, системи водо-, теплопостачання, рухоме майно, унікальне наукове та технологічне обладнання.У більшості інститутів НАН України робота переведена у дистанційний режим. У кожному науковому колективі проведено моніторинг щодо місцезнаходження своїх працівників.

Співробітники, які були вимушені покинути місце роботи і домівки через загрозу життю, також продовжують працювати дистанційно, якщо в них є для цього умови. В іншому випадку – оформляють відпустки. Частина працівників перебуває у вимушеному простої. У такому випадку, згідно з постановою уряду, працівникам виплачується дві третини належної оплати.

Водночас, як зазначалося у виступах, ніхто не забороняє керівникам установ, зважаючи на обставини, піднімати рівень оплати. Проблем з нарахуванням заробітних плат в інститутах НАН України немає. У переважній більшості з них виплачено аванс за березень. Для цього було налагоджена можливість для дистанційної роботи кадрових та бухгалтерських служб.

Обговорено також першочергові заходи з забезпечення функціонування об’єктів інфраструктури. У деяких інститутах виникла проблема з належною охороною, наявністю технічного персоналу, який забезпечує функціонування приміщень, адже чимало представників технічних служб мешкають у передмісті столиці, нерідко саме в тих місцях, де велись і продовжуються жорстокі бойові дії.

Тож у виступах висловлювалась доцільність створити при Президії НАН України мобільну групу, свого роду – технічну швидку допомогу, яка б забезпечувала розв’язання таких проблем. У наступних публікаціях ми ознайомлюватимемо читачів з життям та досвідом роботи конкретних установ та наукових центрів в умовах війни.