uk

Сьогодні Всесвітній день авіації і космонавтики. НАН України згадує про внесок українських науковців у космічні дослідження

Кожного року 12 квітня у нашій державі відзначається День працівників ракетно-космічної галузі України та Всесвітній день авіації і космонавтики. З нагоди свята пропонуємо згадати про внесок українських науковців у космічні дослідження, зокрема космічну біологію.

Із видатною подією в українській космонавтиці та науці широке коло читачів знайомить науково-інформаційне видання “Рослини в космосі”, опубліковане в 2007 році Видавничим домом “Академперіодика” НАН України. Книга, одним із авторів якої є науковий керівник Спільного українсько-американського експерименту за програмою польоту першого космонавта України Леоніда Каденюка член-кореспондент НАН України Єлизавета Кордюм, документально відтворює хроніку подій підготовки та проведення проекту, який був здійснений на борту космічного корабля “Колумбія” під час 87-ї місії (19 листопада–5 грудня 1997 року). Експеримент за участю українського космонавта став добрим прикладом плідної співпраці вчених біологів України та США у набутті нових знань в галузі космічної біології, яка є однією з найважливіших в системі космічних наук.

Дослідження в галузі космічної біології спрямовані на пізнання біологічних ефектів факторів космічного польоту, переважно мікрогравітації та космічної галактичної радіації, з якими живі системи не зустрічаються на Землі, і таким чином надають можливість одержувати принципово нові фундаментальні знання, вкрай необхідні для реалізації далекосяжних планів людства щодо досліджень та освоєння космічного простору. До завдань космічної біології входить також пошук засобів оцінки та передбачення біологічних змін на Землі в регіональних та глобальних масштабах та значення наслідків цих змін для функціонування біосфери.

Видання “Рослини в космосі” високо оцінено менеджером НАСА з космічної біології доктором Томом Скоттом. Він писав: ”Спільний українсько-американський експеримент або СУАЕ визнаний успішним. Ця книга фіксує успіх експерименту, його значення та досконалість. Успішне проведення СУАЕ стало можливим в результаті виконання величезної кропіткої роботи, проведеної уважно і прискіпливо. Це точно відображено в представленій книзі, яка яскраво висвітлює всі аспекти підготовки і проведення експерименту, гарну співпрацю українських та американських дослідників на всіх рівнях, незважаючи на віддаленість та певні лінгвістичні проблеми. Матеріал книги добре збалансований та прекрасно ілюстрований, в ньому точно розставлено акценти і чітко показано внесок кожного з головних дослідників та їх команд, детально проаналізовано завдання та результати кожного експерименту. Cпільний українсько-американськмй експеримент або СУАЕ визначений як успіх від самого початку до останньої публікації. Ця книга фіксує успіх експерименту, його значення та досконалість”.

ЧИТАТИ КНИГУ ПОВНІСТЮ