uk

Європейська комісія посилює підтримку української науки за напрямом Євратом

«EU stands with Ukraine» – це гасло можна побачити скрізь у великих містах і маленьких селищах Європейського Союзу (ЄС), а також на урядовому порталі Європейської Комісії. Спираючись на європейські цінності й принципи розвитку, ЄС демонструє свою солідарність і підтримку українцям та Україні загалом. Пріоритетною складовою Європейської стратегії з глобальної конкурентоспроможності є розвиток науки, що реалізується через національні та загальноєвропейські Програми з досліджень та інновацій.

26 червня 2022 року Європейська Комісія переглянула Робочу програму 2021–2022 років за Програмою з досліджень та навчання Євратом. Як реакцію на війну в Україні до програми було додано рішення про фінансову підтримку українських учасників досліджень у галузі керованого термоядерного синтезу.

4–5 липня 2022 року за участі представників Європейської Комісії та лідерів європейської наукової спільноти відбулися Генеральна Асамблея EUROfusion та урочистий захід із відкриття нового проєкту досліджень у межах програми «Горизонт Європа». Голова української ланки досліджень EUROfusion академік Ігор Гаркуша взяв участь у роботі Генасамблеї та у заході відкриття «Horizon EUROfusion». Він привернув увагу спільноти до поточного стану справ і наслідків російських військових дій для роботи учасників проєкту. Представники Європейської Комісії приділили значну увагу Україні й офіційно оголосили рішення про виділення додаткового бюджету українському бенефіціарові обсягом близько 2,5 млн євро. Ці кошти буде спрямовано на відновлення наукової інфраструктури, постраждалої від російської агресії, а саме: на наукове обладнання, матеріали й інші ресурси. Україну також звільнено від сплати фінансових внесків у Євратом на найближчі роки.

Важливо, що Європейський Союз під час війни в Україні інвестує саме у підтримку української науки, яка дедалі тісніше інтегрується в загальноєвропейський науковий простір. На прикладі проєкту EUROfusion українська наука вже зараз робить свій значний внесок у зміцнення науково-технологічного потенціалу і конкурентоспроможності об’єднаної Європи, зокрема у розвиток безпечної та екологічно чистої енергетики майбутнього, заснованої на термоядерному синтезі.

Читайте також: