uk

Побудова мегакурорту на Свидовці не вирішить проблем з неконтрольованою вирубкою, джипінгом та засміченням

Про це ідеться у дописі активістів Free Svydovets та у петиції, створеній ними та оприлюдненій на відповідному ресурсі президента України.

Активісти наголошують, що при побудові мегакурорту спочатку вирубають частину лісової території у зоні будівництва. Побудують модель, яка буде зручною не для природи, а для лижного господарства. Звісно, десь будуть певні лісові фрагменти, але загалом це буде абсолютно відкрита місцевість, де колись були праліси чи старовікові ліси. Це будуть абсолютно викорчувані схили.

“Але там, де нема лісу, вже не може бути неконтрольованої вирубки, згодьтеся? Адже нічого буде рубати. Так, якщо ця територія стане приватною, то її власник сам вирішуватиме, як цією територію розпоряджатися. І звісно, коли власник повністю матиме контроль над територією, то і джипери їздитимуть там на певних місцях за певними правилами. І, може, й не загрожуватимуть дикій природі, як можна буде загрожувати тому, чого вже не існуватиме?” – ідеться у зверненні.

При цьому, як зазначають активісти, є ще один важливий нюанс: доступ до цієї землі для місцевих людей або будь-кого іншого закриється. Вільно ходити цією територією можна буде лише як клієнт мегакурорту. Місцевий туризм, на якому заробляли місцеві, також прикриється. За проектом мегакурорту “Свидовець”  стоїть компанія ТОВ “Скорзонера”, яка є власником курорту “Буковель”.

Зазначається, що одна фірма хоче повністю монополізувати весь ринок. Є альтернативна модель – десятки, сотні власників, які мають різний бізнес для того, щоб розвиватися в себе в селі. Однак за тотальної монополії вони будуть залежати економічно, а згодом і політично від однієї людини, яка диктуватиме умови. Так ця людина легко обиратиметься в парламент, а всі інші й надалі житимуть відповідно до умова монополіста природних ресурсів.

Крім іншого, активісти наголошують на тому, що мегакурорт (у планах уже не лише курорт “Свидовець”, а ще 2 курорти – “Бистриця” та “Турбат”) − це загроза сміттєвого засмічення. Адже всі 3 курорти разом з Буковелем, з яким вони за планами мають злитися в 1 єдиний курорт, обслуговуватимуть 65 000 людей одночасно. А сміттєва проблема на Закарпатті дотепер є невирішеною.

“Мегакурорт також стане споживачем великої кількості води. У час, коли зміна клімату вже загрожує нестачею води населеним пунктам униз за течією, води може стати ще менше”, –  також звертають увагу у Free Svydovets.