uk

Безпечна вода для ЗСУ

Війна – це, крім усього іншого, коли інколи доводиться пити воду з першої-ліпшої калюжі. У буквальному сенсі цього слова. Бо інша вода – недоступна. Тому у складі закордонних сухпайків поміж консервів, печива та стіків з кавою, можна знайти й пакетики для знезараження води. Довгий час їх пити не корисно, але від більшої і негайної небезпеки – холери, кишкової палички тощо – ці порошечки захищають доволі непогано.

У описі вмісту сухпаїв вітчизняного виробника таких порошечків ви наразі не знайдете. А от у польських або, наприклад, британських – будь ласка. Хоча вже давно існують розробки наших вчених, які посилили би стійкість бійців у разі користування українськими сухпаями, існують.

Один з таких препаратів розроблений українськими вченими Науково-технологічного центру «Укрводбезпека» (м. Київ) і виробляється в Україні. Це біоцидний полімерний реагент комплексної дії. Він убиває бактерії, грибки та ще й осаджує завислі речовини.

На станціях водоочистки водоканалів є кілька етапів: фільтрація (через піщані фільтри), коагуляція (використовують сполуки алюмінія для того, щоб осадити завислі речовини) і обеззаражування (використовують сполуки хлору). Препарат «Укрводбезпеки» успішно заміняє алюміній та хлор на останніх двох етапах. Це показали численні випробування на водоканалах як в Україні, так і за кордоном, зокрема, в екваторіальній Африці.

Але якщо повернутися до нашої головної теми – безпеки бійців у польових умовах – для знезараження та очищення води з поверхневих джерел (річки, ставки, дощові води) в умовах військових дій та при надзвичайних ситуаціях — то тут нас більше цікавить розробка дрібнодозової версії препарату. І така теж існує.

Реагент у стіках об’ємом 3 мл. дає можливість в будь-якому місці з різних джерел водопостачання, при різних температурних умовах отримати воду для забезпечення всіх потреб людини. Одного стіка реагенту достатньо для отримання шести літрів придатної для вживання води. Але бажано перед додаванням порошку відфільтрувати механічні домішки використовуючи нещільну тканину або дрібну сітку.

Далі в чисту ємність об’ємом 5-6 літрів заливають воду, що підлягає очищенню, добавляють один стік реагенту, ретельно перемішують протягом 3-5 хвилин і дають постояти не менше години. Після цього воду знову відфільтровують через піщаний або картриджний фільтр (якщо є у наявності). Або ж у крайньому разі фільтрують через чисту щільну тканину чи через декілька шарів марлі. Після фільтрування вода готова до вживання.

Реагент має кілька важливих особливостей. По-перше, він заміняє хлорні реагенти в дезінфекції води, що дозволяє уникнути утворенню токсичних хлорорганічних сполук, попадання їх в питну воду і навколишнє середовище. По-друге, він має пролонговану дію, що дозволяє зберігати якість води тривалий час. По-третє, осаджує із води іони важких металів, поліпшуючи санітарно-хімічні показники.

Препарат має всі необхідні дозволи України, зокрема, позитивний висновок Державної санітарно- епідеміологічної експертизи. В 2022 році спільно з Київським обласним центром контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України були проведенні випробування мікробіологічного контролю якості води з поверхневих джерел водопостачання в містах Буча та Ірпінь, які показали суттєве поліпшення якості після застосування цього реагента.

Позитивну рекомендацію реагенту «Акватон-10» дали у військовій частині А0972, де провели додаткові лабораторні дослідження знезаражуючої активності реагента, мікробіологічні дослідження. Висновок: може використовуватись для особового складу для знезараження води.

Подібні препарати вкрай потрібні нашим Збройним Силам. Ефективні та безпечні препарати мають бути прийняті на озброєння наших військ.

Сергій ПЕТРЕНКО