uk

Медіа зміцнюють співпрацю між українськими та болгарськими університетами

В Ізмаїльському державному гуманітарному університеті (ІДГУ) в рамках реалізації міжнародного проєкту «Дев’ятнадцята Світова зустріч болгарських медіа» відбулася панельна дискусія «Наука і університети в болгарських медіа» (за участі 4 ректорів Болгарії та 18 журналістів, представників медіа Болгарії). Ця подія є надзвичайно важливою як для громадськості Української Бессарабії, де тільки за офіційною статистикою мешкає більш як 150 тисяч етнічних болгар, так і для ІДГУ, в якому левова частина викладачів та здобувачів вищої освіти є етнічними болгарами. Відкриваючи фінальну дискусію генеральний директор БТА Кирил Валчев акцентував на важливості медійної підтримки ініціатив етнічних болгар за кордоном, задля популяризації культури та науки. 

Таку позицію підтримав і ректор ІДГУ професор Ярослав Кічук, який наголосив на важливій ролі медіа у сучасних інформаційних війнах. Ярослав Кічук окреслив основні вектори досвіду неофіційної співпраці з впливовими болгарськими діячами щодо надання оперативної допомоги Україні. Самоцінність такої співпраці важко переоцінити, адже допомога була спрямована не тільки на етнічних болгар, але і на всіх громадян нашої держави, в основному на потреби ЗСУ. У зверненні Ярослава Кічука зроблено наголос на тому, що велика кількість болгар України віддали своє життя за незалежність української держави, європейські цінності демократичної західної цивілізації. Українсько-болгарські відносини у нових геополітичних реаліях уособлюють успішний досвід конструктивної співпраці. Фактично болгарська діаспора Української Бессарабії стає унікальним євроінтеграційним містком народної дипломатії між Україною та Болгарією.

Меседжі, закладені у виступах Кирила ВалчеваОлександрини ХристовоїРайни Манджукової були пріоритетними в межах фінальної панельної дискусії. До дискусії приєдналися ректор Софійського університету «Св. Климент Охридськи» – професор Георгій Валчев (м. Софія), ректор Технічного університету (м. Варна) професор Драгомир Пламенов, ректор Економічного університету (м. Варна) професор Євген Станимиров, голова вченої ради Русенського університету «Ангел Кънчев» (м. Русе) академік Христо Белоєв, які представили науково-практичний потенціал своїх університетів, прогресивний досвід співпраці із сучасними цифровими мас-медіа, рівень підготовки фахівців до безпечного користування інформаційно-комунікаційними технологіями. Ректорами університетів була виголошена ідея сформувати міжнародний консорціум закладів вищої освіти України й Болгарії з метою консолідації науково-освітянських зусиль та науково-технічних засобів для розвитку вищої освіти – фактору активізації цивілізаційних змін у соціумі, зміцнення європейської інтелектуальної еліти.

З метою удосконалення фахових компетентностей здобувачів вищої освіти, збереження та розвитку етнічної ідентичності болгар України планується на базі ІДГУ заснувати «Інститут болгаристики». Також було запропоновано відповідним представникам державних структур Республіки Болгарія ініціативи відносно активізації зусиль, спрямованих на систематизацію роботи з болгарською діаспорою України, зокрема проєкт комплексної стратегії розвитку болгарської спільноти України, проєкт системної підтримки територіальних громад з компактним проживанням болгар Української Бессарабії, проєкт повернення української студентської молоді з Болгарії, проєкт відкриття в м. Ізмаїл українсько-болгарського ліцею задля поглибленого вивчення болгарської мови, історії та культури Болгарії тощо. 

Присутня на заході очільниця Виконавчого агентства у справах болгар за кордоном пані Райна Манджукова висловила подяку ЗСУ, усім причетним до надзвичайно важливої місії – хто не тільки зберігає, а й успішно розвиває освіту і науку, підтримує молодь, майбутню інтелектуальну еліту українського народу.

Читайте також: