Війна росії проти України спричинила масштабні екологічні руйнування, що призвели до безпрецедентного забруднення довкілля, порушення екосистем і знищення біорізноманіття не тільки в Україні, але й у світі. Про це зазначив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час Конференції з обговорення пункту 8 «Екологічна безпека» Формули миру Президента України, пише Урядовий портал.
Захід відбувся в м. Гельсінкі (Фінляндія) за участі Прем’єр-міністра Фінляндії Петтері Орпо, Віце-президента Європейської Комісії Мароша Шефчовича, керівника Офісу Президента України Андрія Єрмака, а також високопосадовців інших держав.
Прем’єр-міністр України наголосив, що принципово важливо зараз обговорити та виробити наступні спільні кроки щодо пункту 8 Формули миру, який охоплює питання екологічної безпеки.
«Ми впевнені, що сьогоднішні обговорення дозволять більшій кількості країн зрозуміти проблему війни проти природних екосистем Європейського континенту та долучитися до підтримки України на її шляху до екологічної безпеки», — підкреслив Денис Шмигаль.
За словами очільника Уряду, нинішні збитки українським екосистемам оцінюються в 65 мільярдів доларів. Третина українських лісів уже постраждала від війни. 20% природоохоронних територій України постраждали від війни. Через війну під загрозою опинилося 35% біорізноманіття Європи, яким володіє Україна.
Крім того, внаслідок підриву росіянами Каховської ГЕС знищено майже 10 тисяч гектарів водно-болотних угідь міжнародного значення в Україні. Близько чверті території України заміновано, що також завдає значної шкоди.
«Скільки років знадобиться для подолання наслідків? У Франції після закінчення Першої світової війни 106 років тому, було визначено 1200 квадратних кілометрів як забруднені внаслідок бойових дій. І до цього дня будь-яка діяльність, включаючи випас худоби, там заборонена. В Україні потенційно забруднена мінами та снарядами територія складає близько 140 тисяч кілометрів квадратних. Тобто український масштаб в десятки і десятки разів більший», — завважив Прем’єр-міністр і наголосив, що перед усіма стоїть важливе завдання — виробити спільне бачення того, як захистити природу та життя людей
Денис Шмигаль відзначив, що Україна готова розробляти спільне бачення та конкретні кроки на цьому шляху, застосовуючи принцип «ворог повинен заплатити».
Зокрема, Глава Уряду озвучив декілька ключових завдань, щодо яких потрібно узгодити спільну стратегію:
— відстеження, реєстрації та звітування щодо всіх екологічних наслідків, впливів, втрат і збитків війни російського агресора в Україні;
— збір цінних відгуків високого рівня та технічних коментарів від партнерів України;
— напрацювання наступних спільних кроків для притягнення російського агресора до відповідальності за всі екологічні злочини, які були здійснені проти України.
«Екологічна безпека є передумовою економічного та соціального розвитку. Тому ми маємо знайти рішення та ресурси як найкраще ми можемо захистити та відновити нашу природу та екологію, яка постраждала в результаті війни», — підкреслив Денис Шмигаль.
Прем’єр-міністр подякував Уряду Фінляндії за проведення заходу, країнам-співголовам — Фінляндії, Німеччині, Болгарії — за їхню роботу над імплементацією пункту 8, а також іншим країнам, які підтримують Україну в цьому процесі.
За підсумком конференції країни-учасники погодили спільне Комюніке.
Читайте також: