Інтерв’ю заступника директора Інституту соціології НАН України, член-кор. НАНУ, д.с.н. Сергія Дембіцького присвячено темі «Ціннісний аналіз: чому адаптивний спорт допомагає ветеранам?». Разом з радницею-Уповноваженою Президента України з питань безбар’єрності Тетяною Ломакіною науковець говорив про безбар’єрне суспільство та що мотивує людей об’днуватись у певні спільноти.
С.Дембіцький уточнив, що варто сфокусуватися на тому, що є спільним для всіх людей і наповнює їх життя сенсом, оскільки втрата сенсу обезцінює гуртування. А саме мова йтиме про індивідуальні цінності і як вони спрацьовують у царині, що є предметом даної розмови.
Т.Ломакіна запропонувала розглянути спільноту людей, які беруть участь у «Іграх нескорених» і нагадала три їх головних принципи: пам’ять про полеглих побратимів, володіння своїм тілом, незважаючи на важкість травм і просвітництво серед тих людей з інвалідністю, котрі ще не знають про цей рух і поки не долучені до нього.
Соціолог проаналізував ці принципи з точки зору цінностей індивідуального рівня, що задовольняють базові психологічні і соціальні потреби і сприймаються ними як необхідні. В ієрархії таких цінностей першою є сфера базових потреб, яка включає фізичне здоров’я, психологічний комфорт та міжособистісні стосунки. Є сфера універсальних орієнтирів, що включає моральність, особисту свободу. Третя сфера – успіху, що включає різні зони, наприклад самореалізація. Є також цінність дозвілля, підняття статусу – загалом їх 13, а в цих Іграх, принаймні 9. Кожна людина вибудовує свою ієрархію, важливо, щоб не було ціннісних конфліктів.
Розмова представника вітчизняної академічної соціології з Радницею Президента України переконливо показала, що дослідження ІС НАН України є не тільки глибоко науковими, але і соціально важливими і можуть допомагати не тільки в осмисленні актуальних проблем, але і в їх обґрунтуванні та проектуванні.
Повністю розмову див. тут: