uk

У КНУ розповіли про проєкт викладача «Плазмонні гібридні наносистеми «метал-полімер-флюорофор»

Проєкт «Плазмонні гібридні наносистеми «метал-полімер-флюорофор» з підсиленим оптичним відгуком для фотоніки та біомедичних застосувань», керівник проф. Фізичного факультету КНУ ім.Т.Шевченка Олег Єщенко, присвячено створенню нових гібридних матеріалів з унікальними властивостями на основі біосумісних полімерів та плазмонних металевих наночастинок і наноструктур на їхній основі для практичних застосувань у біології, медицині та фотоніці.

Дослідження завершено в 2023 році в рамках конкурсу Національний фонд досліджень України “Підтримка досліджень молодих та провідних учених”, зазначили у дописі університету.

У підсумку створено гібридні наносистеми на основі біосумісних полімерів, наночастинок золота та метал-порфіринових фотосенсибілізаторів з високою фотодинамічною ефективністю цих наносистем проти клітин раку простати і молочної залози.

Ще одна властивість наносистем – швидке зменшення популяції хвороботворних бактерій (зокрема стійких до антибіотиків штамів золотистого стафілокока) у відкритих ранах та виразках. Синтезовано антибактеріальні гідрогелі, завантажені наночастинками срібла, та доведено, що вони можуть бути ефективною альтернативою антибіотиковмісним пов’язкам, особливо коли використання антибіотиків призводить до ризику виробити стійкість збудників до протимікробного лікування.

Також синтезовано водні колоїдні наносистеми на основі термочутливих полімерів, наночастинок золота та напівпровідникових квантових точок та показано їхню перспективність для застосувань в якості термочутливих флуоресцентних оптичних перемикачів.

Читайте також: