1-2 листопада в Києві відбулася Науково-практична конференція «Рефракційний пленер 2024», у якій взяли участь понад 1500 лікарів і науковців з 10 країн світу. Захід став потужною платформою для мультидисциплінарного співробітництва та обміну досвідом. Учасники обговорили актуальні питання сучасної офтальмології та військової травми і наукові досягнення, набували нових практичних вмінь. Тут працювала фотовиставка «Хоробрі обличчя» і виставка картин офтальмологів та оптометристів. Організатором виступила кафедра офтальмології та оптометрії післядипломної освіти Національного медичного університету імені О.О. Богомольця.
До організації конференції долучилися кафедри офтальмології і щелепно-лицевої хірургії та сучасних стоматологічних технологій післядипломної освіти НМУ. У заході взяли участь офтальмологи, дитячі офтальмологи, оптометристи, щелепно-лицеві хірурги, стоматологи, дерматологи, педіатри, лікарі загальної практики – сімейної медицини, тифлопедагоги, біоінженери з України, Ізраїлю, Німеччини, Великобританії, США, Італії, Канади, Іспанії та африканських країн.
«Такі заходи є надважливими, бо не лише об’єднують офтальмологів з усього світу, а й формують мультидисциплінарні команди, здатні вирішувати складні сучасні виклики галузі. Прикладом якісної колаборації офтальмологів і щелепно-лицевих хірургів є презентований сьогодні журнал «Архів офтальмології та щелепно-лицевої хірургії України» і ті напрацювання, що представлені в науково-практичному виданні. Прикладом вдалої співпраці галузей охорони здоров’я і культури є й представлена на заході мистецька частина. Адже одужати пацієнтам фізично допомагають лікарі, а морально – культура та мистецтво», – зазначив ректор НМУ Юрій Кучин, відкриваючи форум.
Насичена дводенна програма включала секційні засідання, зокрема й молодих офтальмологів України, дискусійні клуби, секції наукових товариств, численні сателітні симпозіуми та майстер-класи із використанням сучасного офтальмологічного обладнання. Учасники форуму розглянули широкий спектр актуальних питань сучасної офтальмології та оптометрії. Вони опрацювали новітні стандарти надання медичної допомоги при глаукомі, менеджмент при вроджених аномаліях зіниці, досвід використання мікропризмових окулярів, сучасні можливості оцінки тифлопедагогом зорових освітніх труднощів. Також вперше цьогоріч провели Україно-ізраїльський симпозіум «Точка «ЗОРУ» у тіні війни. Лікування. Реабілітація» за участі провідних офтальмологів України та Ізраїлю.
Під час своїх виступів на конференції спікери висвітлили питання нейроофтальмології, оптичні технології для військових, інноваційні методи рефракційної та катарактальної хірургії, лікування розривів і відшарування сітківки, представили генну терапію, сучасні підходи до корекції зору, опрацювали молекулярні механізми вікової макулярної дегенерації. На конференції розглянули важливі шляхи підвищення кваліфікації оптометристів.
«Наразі в НМУ триває підготовча робота у започаткуванні бакалавратури зі спеціальності «Оптометрія», підготовки фахівців, які викладатимуть цю спеціальність. У межах конференції відбувся круглий стіл із залученням спеціалістів медичних університетів України, щоб обговорити актуальні питання підготовки оптометристів», – зазначив завідувач кафедри офтальмології та оптометрії післядипломної освіти НМУ Сергій Риков.
Директорка Інституту післядипломної освіти Тетяна Вежновець своєю чергою відзначила, що набути нових практичних умінь, орієнтованих на кращі європейські практики, можна в Інституті післядипломної освіти під час підготовки в інтернатурі, на циклах тематичного удосконалення, тренінгах з набуття практичних навичок у межах спеціалізацій.
Під час форуму працювало кілька ювілейних секцій, серед яких -секція пам’яті члена-кореспондента НАМН України Геннадія Жабоєдова. Спільно з колегами, участь у науковій дискусії взяли фахівці кафедри офтальмології НМУ, яку наразі очолює Дмитро Жабоєдов.
«Професор був завідувачем кафедри офтальмології НМУ з 1985 по 2014 рік. Саме він створив нову теорію патогенезу застійного диска зорового нерва, створив та очолив сучасну українську школу нейроофтальмологів», – відзначила проректорка з науково-педагогічної роботи, міжнародних зв’язків та європейської інтеграції Рімма Скрипник.
Значну увагу слухачі заходу приділили питанням реконструкції травматичних ушкоджень органу зору та середньої зони обличчя. Відзначалося, що 80% пацієнтів в умовах війни страждають від мінно-вибухових поранень – високоенергетичної травми, що майже завжди поєднана, важка, супроводжується руйнуванням твердих і м’яких тканин, утворенням великих дефектів, а понад 50% пацієнтів з пораненнями обличчя мають ушкодження органу зору. Для лікування таких постраждалих застосовується мультидисциплінарний підхід. Наразі на кафедрі щелепно-лицевої хірургії та сучасних стоматологічних технологій ІПО виконують складні операції з відновлення обличчя, застосовуючи техніки мікросудинної пересадки тканин і сучасні методики – CAD/CAM технології. Втрачені частини обличчя друкуються на 3D-принтері перед операцією, за допомогою пацієнт-специфічних імплантатів відновлюють втрачені кістки, фіксують кісткові трансплантати, заміщують втрачені суглоби. Важливі питання реконструкції травматичних уражень обличчя також представили фахівці кафедри отоларингології нашого Університету.
У межах події працювала фотовиставка «Хоробрі обличчя», що підкреслювала силу духу українських військових, демонструвала вміння фахівців нашого Університету повертати якість життя захисникам України, які зазнали травм під час великої війни. На більшості фотографій були зображені колишні пацієнти фахівців кафедри щелепно-лицевої хірургії та сучасних стоматологічних технологій ІПО Андрія Копчака, Юрія Чепурного та фахівчині кафедри офтальмології та оптометрії післядипломної освіти Оксани Петренко. Також започаткували виставку картин офтальмологів і оптометристів «Мистецтво бачити». Власні твори представили Сергій Риков і лікарка-офтальмологиня з Хмельницького Ірина Жара. Будь-яку роботу митців можна було придбати, а кошти спрямували на закупівлю дронів українським захисникам.
Під час конференції ректор НМУ Юрій Кучин разом з народним артистом України, ректором Київського інституту музики імені Р.М. Глієра Олександром Злотником вручили медалі імені Н.І. Пільман «За досягнення в дитячій офтальмології» за відданість справі та високий професіоналізм, а також дипломи учасникам заходу, пише Пресцентр НМУ.
Читайте також:
- Втома від Європи – це ніщо , порівняно з тим , що переживають українці
- російський шантаж Запорізькою атомною: не перебільшувати небезпеку
- Чи потрібні заплавні ліси на дні Каховського сховища ?
- То скільки ж зрубано лісу в Карпатах або Криза довіри до українських науковців
- BasisOpen — як просто взяти й провести олімпіаду з фізики
- Справа життя Петра Гули. Чеські національні парки. Чим вони відрізняються від наших