uk

Європа – Україні: підтримка ветеранів та постраждалих від війни

29-30 жовтня в Європейському парламенті в Брюсселі відбувся Другий саміт «Партнерство і здоров’я ветеранів», який об’єднав понад 70 спікерів з України, ЄС та США. Основною метою саміту було об’єднання представників державних установ, міжнародних організацій, громадських ініціатив, бізнесу, медичних фахівців, ветеранів та їхніх родин для обговорення актуальних викликів і розробки дієвих рішень у таких напрямах, як медична та психологічна реабілітація, підтримка ветеранського бізнесу, захист прав жінок у воєнний час та протидія інформаційній агресії.

Серед промовців на цьому саміті були Посол України при ЄС Всеволод Ченцов, представник генерального директорату з міжнародного партнерства Європарламенту Генрік Гололей, голова комісії з транскордонного співробітництва Європи та міжнародних відносин Крістіан Дебєв, депутат Брюссельського парламенту Жонатан де Патуль, заступниця міністра у справах ветеранів із питань європейської інтеграції України Руслана Величко-Трифонюк, заступник міністра охорони здоров’я України Олександр Порхун, голова Української Ради Миру Михайло Згуровський, мер міста Фльорюс Мікаель Жакмен та інші учасники. У своїх виступах вони підкреслили важливість співпраці між громадськими організаціями та державними структурами у формуванні політики підтримки ветеранів.

Міжнародне партнерство та підтримку України було визначено як один із ключових напрямків саміту. В умовах сучасної війни Україна потребує не лише військової та фінансової допомоги, йшлося на саміті, а й значної соціальної підтримки для адаптації ветеранів та переселенців до нових умов життя. Учасники саміту наголошували на важливості об’єднання зусиль державних і громадських структур, а також міжнародних партнерів для побудови комплексної системи допомоги, що включає реабілітацію, медичну допомогу та соціальну підтримку. Такі ініціативи створюють стабільну основу для відновлення постраждалих територій та формують фундамент для відбудови мирного життя.

Медична та психологічна реабілітація українських воїнів була ще одним важливим аспектом саміту, адже  Україна стикається з численними викликами, пов’язаними з реабілітацією військових, які зазнали важких травм або ампутацій. Учасники обговорювали інноваційні методи медичної реабілітації, йшлося про сучасні протези та технології відновлення фізичного та психічного здоров’я. Підкреслювалось, що психологічна допомога є важливою і з того погляду, що травматичний досвід війни впливає на психічне здоров’я не лише воїнів, але й їхніх родин.

Підтримка та розвиток ветеранського бізнесу було ще однією ключовою темою обговорення. Створення можливостей для самореалізації ветеранів дає змогу їм знайти себе в нових економічних умовах і знову відчути свою корисність у суспільстві. Учасники саміту поділилися успішними кейсами започаткування ветеранського бізнесу та обговорили механізми підтримки таких ініціатив на державному і міжнародному рівнях.  

Окремо йшлося про роль жінки в умовах війни, що змушує українських жінок брати на себе відповідальність за добробут родин, підтримувати близьких, волонтерити та нерідко безпосередньо ставати до лав ЗСУ. Учасники саміту обговорювали необхідність соціальної та психологічної підтримки для жінок, а також створення програм професійного розвитку й адаптації.  

Інформаційна протидія російській пропаганді – ще один важливий напрям роботи саміту. В умовах гібридної війни дезінформація є потужною зброєю, спрямованою на маніпуляцію громадською думкою та підрив морального духу суспільства. Наголошувалося на важливості міжнародної підтримки в інформаційному протистоянні, а також на необхідності підвищення медіаграмотності серед населення.

Подяка волонтерам. У своєму виступі голова Української Ради Миру Михайло Згуровський висловив особливу подяку Ігорю Вітеньку, громадянину Бельгії українського походження, члену Ради з екологічної безпеки в королівстві Бельгія, який організував надання гуманітарної допомоги Україні на суму понад 5 мільйонів євро. Завдяки його зусиллям українські лікарні отримали апарати ШВЛ, обладнання для гемодіалізу, операційне та реабілітаційне устаткування. Адресами допомоги стали, зокрема, Харківська, Донецька, Одеська, Миколаївська та Херсонська області. А після підриву Каховської ГЕС прилеглим районам було надано 9 станцій водоочищення, що допомогло запобігти поширенню інфекційних захворювань.

За вагомий волонтерський внесок Українська Рада Миру нагородила Ігоря Вітенька «Орденом миру І ступеня». А під час саміту видатним волонтерам, серед яких почесне місце посів Ігор Вітенько, було вручено спеціальну нагороду «Хрест Патріота України».

Нагородження Ігоря Вітенька

Саміт став також платформою для обговорення питань реабілітації поранених українських військових, представлення нових технологій протезування та координації лікування українських воїнів у Європі. Участь європейських та американських компаній дала можливість започаткувати співпрацю для розвитку високотехнологічного протезування в Україні, а також домовитися про партнерство між благодійними організаціями, спрямованими на допомогу ветеранам.

Українська Рада Миру ініціювала проєкт «Мир та здорова Україна», головним напрямом якого є підтримка ментального здоров’я українців, які постраждали від війни. Особливий акцент зроблено на психологічній підтримці поранених військових і ветеранів, а також переміщених осіб, що потребують адаптації до нових умов життя. Цю підтримку забезпечує сучасна платформа «Розмова», яка організувала роботу понад 750 професійних психологів для надання ментальної допомоги постраждалим.

Михайло Згуровський висловив вдячність європейським і американським партнерам за підтримку України у боротьбі за її суверенітет та європейські цінності. Він висловив надію, що Другий саміт «Партнерство та здоров’я ветеранів» сприятиме консолідації зусиль задля миру та демократії у світі.

Отже саміт став не тільки подією для обміну думками, а й платформою для встановлення нових партнерств і розроблення дієвих рішень для підтримання ветеранів та усіх, хто постраждав від війни. Він заклав основи для подальшого розвитку ініціатив, спрямованих на медичну, психологічну, соціальну та економічну підтримку українців.

Інф. «Світу»