Міжнародний фестиваль інноваційних проєктів Sikorsky Challenge — цього разу вже тринадцятий за ліком — тривав у Національному технічному університеті України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» з 29 жовтня по 3 листопада і мав назву: «Sikorsky Challenge 2024: інновації для миру і безпеки України». У газеті “Світ” – стало доброю традицією розповідати про цей Фестиваль широко, і про кожний день. Вважаємо, що він того вартий і що це справді інноваційна подія року. Не просто для університету, а для України.
Водночас з кожним роком розповідати про фестиваль стає дедалі складніше. Адже на конкурс пропонується більше проєктів, вони масштабніші, об’ємніші, актуальніші, й щоразу — на вимогу часу. А час у нас воєнний, і це ще більше підіймає планку відповідальності, планку наукового і технічного рівнів.
Окрім конкурсів інноваційних стартап-проєктів, що цього разу відбувалися у сімох секціях (і вимагали неабиякої організаторської роботи з командами стартапів, членами журі, потенційними інвесторами й замовниками), на фестивалі дедалі більшої ваги набувають тематичні форуми та панельні дискусії, де обговорюються важливі для України проблеми. Нині на порядку денному Sikorsky Challenge 2024 були форуми «Інновації в оборонно-промисловому комплексі» та «Інтернаціональна підтримка інноваційної трансформації України», панельні дискусії «Стрибок інноваційного розвитку України?!» (учасники намагалися відповісти на запитання, якою має бути взаємодія університетів, інвесторів, фондів, промислових підприємств для того, щоб такий стрибок стовідсотково відбувся) та «Біомедична інженерія, реабілітація та психічне здоров’я людей під час війни».
Також на фестивалі ретроспективно згадували форуми й дискусії, що проходили у міжсезонні (від фестивалю до фестивалю), а це Міжнародний форум «Екологія і мир», на якому відбувався проміжний конкурс стартапів, та Міжнародний форум SCU «Штучний інтелект: глобальний діалог» (цій темі теж було присвячено окрему дискусію).
Такі тематичні обговорення задають тренд у пошуку актуальних завдань та відповідей на них, сприяють народженню нових ідей та проєктів для команд інноваторів.
Екосистема Sikorsky Challenge Ukraine за понад десять років напрацювала великий досвід створення стартап-шкіл для навчання інноваторів, підтримання їхніх проєктів, виведення на конкурсний «подіум», і далі — створення можливостей для розвитку, вдосконалення, пошуку інвесторів і доведення розробок до промислового виробництва.
Тому фестиваль щороку приваблює чимраз більше інноваторів та інвесторів, розширює діапазон їхніх інтересів і можливостей. І сам він стає справді інноваційною подією року.
Саме цю його властивість підкреслив у своєму привітанні учасникам фестивалю ректор КПІ ім. Ігоря Сікорського Анатолій Мельниченко.
«Наш фестиваль є непересічною подією, фактично — національного масштабу, яка поєднує винахідників, інноваторів, науковців усієї країни, — сказав він. — Без інновацій, без технологій навряд чи зможемо досягти перемоги, а також відновлення держави на новій високотехнологічній платформі».
На фестивалі завжди чимало гостей: народних депутатів, урядовців, дипломатів, бізнесменів, і, звичайно, інноваторів, науковців і освітян. Усі події відбувалися в шелтері Науково-технічної бібліотеки КПІ. Саме цей проєкт ще два роки тому розглядався як конкурсний на такому ж фестивалі і був названий одним із переможців. А сьогодні ці по-сучасному оформлені приміщення стали зручним місцем для проведення багатьох зустрічей, конференцій, семінарів – і фестивалів теж. Утім, чимало гостей брали участь у заході онлайн.
«КПІ — це кузня кадрів, винахідників, стартаперів, інженерів, усіх тих, хто рухатиме країну до перемоги, яка справді неможлива без інженерної освіти», — сказав на відкритті «Sikorsky Challenge 2024: інновації для миру і безпеки України» перший заступник голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко. Виступаючи онлайн, він підкреслив, що такі заходи як фестиваль Sikorsky Challenge — це унікальна можливість для винахідників та представників бізнесу знайти один одного, першим — представити свої ідеї, проєкти, прототипи, другим — зрозуміти, де взяти кадри, експертизу, реально робочі моделі, в які вже можна інвестувати гроші. І це все відбувається на майданчику одного з найбільших університетів Європи.
Багаторічну співпрацю з Київським політехом, яка нині триває і розвивається, зокрема у сфері оборонно-промислового комплексу, засвідчив і заступник міністра з питань стратегічних галузей промисловості України Дмитро Грищак. «Україна стала полігоном для випробувань новітньої техніки і супротивника, і нашої та партнерів, — зазначив він, — але для нас це є точка зростання, це розвиток».
«Хоч і за дуже складних обставин, але наша країна починає нарешті розуміти, що інженер для виживання і для її майбутнього — це критично важлива людина, — підкреслив у своєму виступі заступник голови Комітету з питань економічного розвитку ВР України Дмитро Кисилевський. — І тому важливо, щоб було відновлено зв’язок між прикладною наукою, стартапами й серійним виробництвом. Цей зв’язок має працювати як годинник».
Надзвичайний і повноважний посол Азербайджанської Республіки Сеймур Мардалієв, прессекретарка Президентського фонду Леоніда Кучми Дарка Оліфер, виконувачка обов’язків керівника експертної групи з питань розвитку наукомістких інновацій МОН Ірина Красовська, перший заступник Криворізького міського голови Євген Удод та інші були єдині у висновку: КПІ ім. Ігоря Сікорського — важлива частина інноваційної екосистеми нашої країни, а новаторство та винахідництво — ключ до розв’язання найпроблемніших завдань.
Новаторство і співпраця
Форум «Інтернаціональна підтримка інноваційної трансформації України» модерував проректор з міжнародних зв’язків КПІ ім. Ігоря Сікорського Андрій Шишолін.
Обговорення теми розпочав співзасновник SCU Ігор Пеєр (Ізраїль). Від самого початку він брав активну участь у створенні мережі стартап-шкіл в Україні і загалом розвитку екосистеми Sikorsky Challenge.
«Фестиваль нам дасть нові імена, нові ідеї, — переконаний він. — Асоціація стартапів повинна працювати задля створення спільного ринку новаторства. Дуже важливі горизонтальні зв’язки, які в нас напрацьовані, важливо разом працювати, задіюючи їх, залучаючи інвестиції. Я впевнений в успіху і зроблю все, що можу, щоб Україна зростала як новаторська країна».
Голова наглядової ради SCU Вік Корсун (США), який має величезний досвід роботи у стратегічному менеджменті та який, за словами Андрія Шишоліна, «закладав перші цеглини в цю будову», доєднався онлайн. Він виголосив важливу настановчу промову, фрагменти з якої хочемо тут навести.
«Україна продовжує воювати з нещадним і садистським агресором, — констатував Вік Корсун. — Після досягнення миру український народ відбудовуватиме країну з сучасною економікою, орієнтованою на індустрію, основану на знаннях та інноваціях. Працюватиме з європейськими колегами та спілкуватиметься з ними. Я закликаю вас посилено вивчати іноземні мови, особливо англійську…»
«Українські високотехнологічні продукти та послуги мають бути затребувані по всій планеті. Досягти цього можливо лише перетворенням України на інноваційну країну. Війна довела, що виграти її можуть не лише солдати на полі бою, а й передові технології, інженери, учені. Українська інноваційна екосистема Sikorsky Challenge є потужним об’єднанням таких інституцій та учасників. Ми можемо досягти результатів за допомогою трьох ключових заходів. По-перше, посилити зв’язок між наукою, бізнесом і державою через надання контрактів науковцям на розв’язання науково-технологічних проблем. По-друге, розвивати фабрики ідей та інновацій, підтримуючи навчання в школах стартапів і розвиваючи стартапи. По-третє, запрошувати провідні іноземні компанії перенести в Україну свої високотехнологічні заводи».
Великі надії Вік Корсун покладає на науку. «Раніше вчені казали мені, що комерціалізація — не їхня відповідальність, — зауважив він, — але тепер вони зрозуміли, що випуск продукції та послуг на ринок є їхнім обов’язком».
«Майбутнє будується на економіці знань. Ми всі хочемо бути успішними. Але ви не можете зробити все самі, тому знайдіть людей, які підтримають вас і допоможуть досягти успіху. Оточіть себе експертами та позитивно налаштованими людьми, особливо тими, хто хоче підтримувати вас і вашу роботу. Разом ми розширимо українські ідеї та інноваційні продукти по світу. Перебуваючи тут, усі ви є переможцями».
Підтримка друга
Готовність підтримати Україну в її трансформаційній програмі висловив у своєму виступі й професор Хідето Томабечі з Японії. Україна має всі можливості, належну наукову базу, щоб розвивати та використовувати нові знання, переконаний він. Його компанія Cognitive Research Laboratories співпрацює з КПІ у сфері гуманітарних і природничих наук. А щоб прискорити процеси співпраці, японський професор пропонує створити в Україні фонд підтримки інновацій. Долучитися до наповнення його могли б не тільки державні органи, а й великий бізнес.
Чимало українських науковців і підприємців уже мають досвід міжнародної співпраці. Наприклад, Єгор Дубінський досить тривалий час працює з великими компаніями, залучаючи їх до роботи в Україні. Нещодавно такою стала компанія Amazon. Єгор Дубінський був національним координатором програми «Горизонт 2020», працював в ООН. Розповідає, що двостороння праця — це двосічний меч, тут діяти треба з обох сторін. Україна одержує допомогу від багатьох найвідоміших компаній світу. Але треба думати над тим, щоб наша співпраця перетворилася на щось обопільно корисне.
Щодо коштів, пояснив він, то «Горизонт 2020» на 7 років мав фінансування 85 млрд дол. А Amazon за один тільки рік витратив таку суму на науково-дослідні роботи. Великі компанії можуть вкладати такі кошти, яких не здатні вкласти навіть уряди багатих країн. І з цього треба скористатися, створити таку систему, за якої вони будуть зацікавлені працювати з нами й водночас ми зможемо зберегти наші найрозумніші голови — для України, бо це запорука нашого майбутнього. У нас і так багато людей опинилося за кордоном. Вони можуть бути нашими амбасадорами, залучати великі технологічні компанії. Маємо разом розробляти хмарні технології, використовувати штучний інтелект… Sikorsky Challenge допомагає створювати такі можливості.
Досвід Шеффілда
«Чудовий спільний досвід маємо з Шеффілдським університетом з Великої Британії», — зробив зачин Андрій Шишолін, представляючи Ваніу Сену — професорку кафедри підприємництва факультету менеджменту Шеффілдського університету.
— КПІ віддавна наш партнер, — зазначила Ваніа Сена. — А з лютого 2022-го — особливо. Британські університети намагалися більше допомогти Україні. Ми думали, зокрема, як бути вам корисними, коли настане час відбудови. Тоді розробили програму — так званий акселератор стартапів, вибирали кращі стартапи з усієї України й давали їм знання про підприємництво, знайомили з досвідом підприємництва у Британії, з тим, як працює ця екосистема. Наша програма розрахована на шість місяців, її пройшли десять стартапів. Ми готові працювати й далі — майданчиком-акселератором, де ми можемо використати свої можливості й досвід.
Богдан Грищук — переможець конкурсу Sikorsky Challenge 2022, автор винаходу і керівник стартапу «Резектор меніска» — також побував на навчанні у Шеффілді. Богдан — лікар-ортопед, він винайшов хірургічний інструмент, що дає змогу значно вдосконалити саму операцію і поліпшити результати хірургічного втручання. Але одна річ — винайти й розробити, а інша — запустити проєкт у виробництво, зробити хірургічним інструментом для лікарів. Шеффілд допоміг йому прокласти шлях для виходу на ринок.
На запитання «Чого навчила тебе участь у Sikorsky Challenge?» Богдан Грищук відповів: «Того, що треба змінюватися щодня».
…Постійний рух, динаміка, вдосконалення, інженерна творчість, нові пошуки й нові проєкти. Кращі з них екосистема Sikorsky Challenge підтримує, дає змогу розвинути, допомагає пройти всі необхідні етапи до виробництва і до ринку. І в цьому значною мірою допомагає міжнародна співпраця. Але, як підсумував Андрій Шишолін, кожна компанія, яка працює з Україною, шукає користь і для себе, шукає таланти, нові рішення. А для нас важливо, щоб наші таланти залишалися в Україні й працювали на Україну, її майбутнє. Ми завжди відкриті для варіантів співпраці, які зручні для обох сторін. Сьогодні пул сталих партнерів КПІ перевищує 70, уточнив Андрій Шишолін, але ми хочемо, щоб він не лише збільшувався, а й ставав більш якісним і наповнювався взаємокорисною співпрацею.
… І кілька слів про картинку з презентації інтерактивних можливостей Віртуальної виставки Sikorsky Challenge Immersive для міжнародного партнерства. (Керівник та проєктний менеджер SCI — Олександр Філіпов, головний дизайнер — Ліза Білецька). Ми можемо побачити тут найкращі проєкти Sikorsky Challenge, так би мовити, у русі і просторі. «Це дуже важливий для нас проєкт, — сказала співзасновниця і керівниця Всеукраїнської інноваційної екосистеми SCU Інна Малюкова. — Ми будемо його просувати». Презентація розрахована переважно на міжнародну аудиторію — для того, щоб світ не тільки знав, а й міг стати учасником реалізації проєктів. Але й для українців побачити це цікаво та корисно.
Лариса ОСТРОЛУЦЬКА
Фото Дмитра Шулікіна та автора.