uk

Наукова спільнота знаходить новий дім на Bluesky

Соціальна мережа Bluesky стрімко набирає популярність. Після обрання Дональда Трампа люди масово «мігрують» на нову платформу.

Bluesky створив Джек Дорсі, один із засновників Твіттера. Деякий час потрапити туди можна було лише за запрошенням від користувача, який має доступ до платформи. Нині ж акаунт може створити кожен бажаючий.

Як пише Кай Купфершмідт в інформаційному бюлетні Science Adviser, трохи більше ніж за місяць кількість людей, які мають обліковий запис у новій соцмережі, подвоїлася з 11 мільйонів до майже 22 мільйонів (http://surl.li/vdybbl). Багато нових користувачів є вченими, які зробили Bluesky своїм новим онлайн-домом (http://surl.li/geyeej).

Деякі дослідники кажуть, що майже вся мережа в їхній галузі з Twitter/X вже зібралася на Bluesky. Інші ж зізнаються, що поки що не готові до переходу. «Напевно, поки що рано говорити, наскільки великою буде міграція», — зазначив Пол Бірн, планетолог із Вашингтонського університету в Сент-Луїсі. «Але, звичайно, цікаво бачити багато знайомих облич, які вже перейшли на Bluesky, і я з нетерпінням чекаю, чи наша спільнота повністю перейде на цю нову платформу!».

Втім, онлайн-міграції цілих мереж користувачів важко здійснити, і дослідники, які вивчають ці міграції, залишаються скептичними. «Я була б шокована, якби якась спільнота підхопилася і «перебігла» в інше місце», — каже Кейсі Фіслер, дослідниця інформації з Університету Колорадо, Боулдер.

Проте на науковій конференції з соціальних обчислень (CSCW) із сотнями учасників, яку Фіслер відвідала два тижні тому, багато розмов точилося навколо переходу до Bluesky, каже вона. Організатори конференції вирішили припинити публікації про конференцію на X і надалі розміщувати лише на Mastodon і Bluesky (http://surl.li/eyngku).

Допомагають міграції так звані «Стартові пакети» Bluesky. Це списки до 150 облікових записів, складені користувачами на певні теми. Великі медіа, наприклад, пропонують читати сторінки своїх колумністів і репортерів. «Стартові пакети» наукової спільноти варіюються від «проточної цитометрії та сортування клітин» до «медієвістів Близького Сходу» або «спостереження Землі та дистанційного зондування». Вони дозволили новоприбулим швидко знайти своїх колег. «Я думаю, що це чудово», — каже Богхума Тітанджі, вірусолог з Університету Еморі. «Це може дійсно допомогти, наприклад, знайти потенційних співавторів». Це може навіть допомогти ідентифікувати співавторів з однаковими іменами. Кетрін Хейго, дослідниця клімату з Техаського технічного університету, склала список людей на ім’я Кетрін (або Кейт, Катя тощо), чия робота зосереджена на кліматі. І є пошуковий онлайн-каталог із тисячами цих стартових пакетів.

Science Adviser поки що не присутній в цій соцмережі, але планує створити свою сторінку максимально швидко. Бюлетень пропонує два «стартові пакети», за допомогою яких можна легко знаходити та стежити за авторами та редакторами, які працюють на платформі: редактори наукового журналу (http://surl.li/tvakzj ) та автори (http://surl.li/tbvqpb).

Читайте також: