uk

Науковці обговорили проблематику проєкту”Словник української мови XVI – першої половини XVII ст.: електронна версія”

У рамках міжінституційної співпраці з Інститутом української мови НАН України 26 листопада 2024 року у відділі української мови відбулося чергове засідання наукового семінару «Українська лінгвістична медієвістика».

Відкрита зустріч “Словник української мови XVI – першої половини XVII ст.: електронна версія” зібрала авдиторію із понад 80 дослідників із різних галузей (передусім з українських наукових та освітніх інституцій, а також з університетів Польщі, Німеччини, Італії), зазначили в Інституті українознавства ім. І.Крип’якевича

У спільній доповіді відповідальної реакторки словника Наталії Багнюк та старшого наукового співробітника відділу української мови Євгена Редька йшлося про концепцію, засади, структуру, переваги електронної версії “Словника української мови XVI – першої половини XVII ст.”.

Словник укладають у відділі української мови від кінця 70-х років ХХ ст. (опрацьовано до літери Н), а ініціативу розпочати роботу над цифровою версією восени 2022 року зумовили не лише загрози воєнного часу, стандарти цифрової доби, наявність таких словників у більшості слов’янських мов й настанова розширити користувацьку авдиторію українського історичного словника, а й потреба використовувати переваги цифрових підходів у роботі з базами даних у лексикографічній практиці – для укладання наступних випусків словника.

У доповіді було проаналізовано відповідний досвід і здобутки академічних лексикографічних осередків Польщі і Чехії, окреслено перспективи цього напряму роботи в українській історичній лексикографії. Серія запитань-відповідей стосувалася практичних аспектів застосування цифрових інструментів у роботі з текстами писемних пам’яток, порівняння паперової та цифрової версій словника, спектру можливостей цифрової лексикографічної платформи для укладачів словників та потенційних користувачів (дослідників, студентів, широкого кола зацікавлених).

Актуальність спільного семінару зумовлена постійною потребою словникарів-практиків обговорювати в експертному колі концептуальні й практичні питання лексикографічної роботи, обмінюватися досвідом і новими напрацюваннями.

У грудні 2024 року відбудеться наступна зустріч у межах наукового семінару «Українська лінгвістична медієвістика», на якій заплановано обговорити новий проєкт відділу історії української мови та ономастики Інституту української мови НАН України – історичний словник української мови другої половини XVII – XVIII ст.

Читайте також: