uk

Позашкілля – перші сходинки до зростання

Позашкільну освіту називають «освітою за інтересами», «освітою поза школою». В українських гуртках і секціях зростають майбутні інженери, конструктори літаків, ракет, дронів, автомобілів.

Спокій під час тривог

Для дітей позашкільна освіта – це комфортне й цікаве проведення вільного часу.

У гуртках, секціях та інших творчих об’єднаннях вони спілкуються, розширюють коло друзів. Діти мають можливість здобути нові знання, вміння, навички за різними напрямами освіти.

У реаліях війни – відволікаються від тривог, зберігають позитивний психоемоційний стан.

Для батьків заклад позашкільної освіти – це безпечне місце, де дитину чекають, навчають, підтримують, готують до самостійного життя.

Профорієнтація і протидія булінгу

Заклади позашкільної освіти знайомлять з різними професіями, здійснюють профорієнтацію, створюють умови для розвитку дітей, відповідно до їхніх здібностей.

Крім того, позашкільна освіта забезпечує соціокультурну діяльність різних верств населення, утверджує національну ідентичність.

Заклади позашкільної освіти забезпечують профілактику правопорушень, оберігають дітей від булінгу.

В умовах воєнного стану заклади позашкільної освіти здійснюють підтримку ментального здоров’я дітей, що також є важливим для громади, держави. Також позашкілля є ланцюжком, що з’єднує дітей, які вимушено перебувають за кордоном, з Батьківщиною, з друзями, які залишилися в Україні.

«Школа» на 800 тисяч учнів

Позашкільна освіта пов’язана з усіма сферами життєдіяльності людини.

Згідно з Законом України «Про позашкільну освіту», ця мережа закладів представлена 13 основними напрямами. Серед них: художньо-естетичний, науково-технічний, фізкультурно-спортивний, туристсько-краєзнавчий, гуманітарний, військово-патріотичний, пластовий, скаутський, мистецький, дослідницько-експериментальний та інші.

Закладами позашкільної освіти опікуються представники трьох галузей – освіти, спорту і культури.

Комплексні й профільні заклади позашкільної освіти: це палаци дітей та молоді, центри науково-технічної творчості, центри туристсько-краєзнавчої роботи, Мала академія наук учнівської молоді (МАН), еколого-натуралістичні центри та інші.

У системі спорту – це дитячо-юнацькі спортивні школи, серед яких: комплексні дитячо-юнацькі спортивні школи, дитячо-юнацькі спортивні школи з видів спорту, спеціалізовані дитячо-юнацькі школи олімпійського резерву.

Заклади позашкільної освіти системи культури – це мистецькі школи, серед яких: музичні, художні, хореографічні, хорові, мистецтв тощо.

За даними Міністерства освіти і науки України станом на початок 2024 р. в Україні функціонувало 1170 закладів позашкільної освіти, в яких навчалося майже 800 тис. учнів.

Проблеми під час воєнного стану

Протягом 2023–2024 років підготовлена Концепція позашкільної освіти в умовах воєнного стану (https://pou.org.ua/…/Kontseptsiya-pozashkilnoyi-osvity…). Концепція пройшла громадське обговорення і погодження з українськими і міжнародними партнерами.

У документі детально представлено проблеми, мету, основні завдання, пріоритетні напрями, очікувані результати щодо позашкільної освіти в умовах воєнного стану.

Одне з основних питань – це кадрове, фінансове і матеріально-технічне забезпечення закладів позашкільної освіти.

Зокрема, йшлося про те, щоб повернути підготовку педагогів для закладів позашкільної освіти на першому (бакалаврському) рівні вищої освіти та внести ці зміни до Переліку галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти за спеціальністю А1 Освітні науки.

Важливим є питання оплати праці педагогічних працівників закладів позашкільної освіти за тарифною сіткою (тобто – підвищення оплати). Бо сьогодні заробітна плата педагога закладу позашкільної освіти становить 6 тисяч гривень.

Перемоги під час війни

Попри війну, вихованці закладів позашкільної освіти мають чудові досягнення у різних напрямах позашкільної освіти. Діти майструють автомобілі, літаки, ракети. А в майбутньому вихованці неодмінно збудують справжні літаки й ракети.

У 2024 році вихованці закладів позашкільної освіти гідно представляли Україну, на їхню честь піднімали прапор України на чемпіонатах Європи та світу.

Серед них: чемпіонат світу зі спортивної радіопеленгації – Центр позашкільної освіти Волинської обласної ради; чемпіонат світу з авіамодельного спорту: вільнолітаючі моделі (юніори) – Чернівецький центр юних техніків ім. Леоніда Каденюка, Харківський центр позашкільної освіти «Вектор»; чемпіонат світу з кімнатних авіамоделей – Центр науково-технічної творчості учнівської молоді Металургійного району Криворізької міської ради, Центр науково-технічної творчості дітей та учнівської молоді Марганецької міської ради Дніпропетровської області. А також – чемпіонат Європи з ракетомодельного спорту – Дніпропетровський обласний центр науково-технічної творчості та інформаційних технологій учнівської молоді» Дніпропетровської обласної ради.

Сюди йдуть за власним бажанням

Під час громадського опитування на запитання «Що для вас позашкільна освіта?», «Що ви очікуєте від позашкілля сьогодні?» дорослі і діти відповідали так:

«Це місце, де народжуються майбутні актори, конструктори, художники, хореографи, дизайнери, винахідники, спортсмени вищої майстерності та майбутні лідери»;

«Це крок до майбутньої професії. Бо саме під час навчання в позашкіллі дитина розуміє для себе, що їй лежить до душі»;

«Це простір соціалізації, комунікації, адаптації, психотерапія. Якщо коротко: позашкільна освіта – це «кризовий менеджер» у сучасному світі»;

«Це перша сходинка до зростання, можливість повірити у власні сили. Часто саме під час занять в тому чи іншому гуртку дитина розуміє, що вона талановита»;

«Це реабілітація від дидактогенії ( шкільного неврозу)»;

«Це місце, куди дитина йде без примусу, за власним бажанням. За цю освіту діти «голосують ногами».

Олена БИКОВСЬКА, президентка Міжнародної асоціації позашкільної освіти

На фото: будні й свята позашкілля