uk

Науковці-соціологи провели щорічні Панінські читання

Соціологічна Асоціація України, Інститут соціології НАН України, Соціологічний центр ім. Н.В.Паніної провели надзвичайно цікавий науковий форум:«ХVIІІ СОЦІОЛОГІЧНІ ЧИТАННЯ пам’яті Н.В.Паніної та С.О.Макеєва». Про те, як пройшов захід розповіли в Інституті Соціології НАНУ.

Відкриваючи форум, його організатор і натхненник, директор Інституту соціології НАН України член-кор. НАН України д.ф.н. Євген Головаха сказав:

«У мене сумний настрій, мені психологічно важко. Сьогодні виповнюється 75 років від дня народження видатної української соціологині Наталії Вікторівни Паніної, яка була для мене не тільки соратницею, але й супутницею життя. А її уже, на жаль, багато років нема з нами. Також сповнилася річниця відходу з життя мого заступника і близького друга, дорогого нашому серцю Сергія Олексійовича Макеєва, чий беззаперечний внесок у вітчизняну соціологію ми добре знаємо і високо оцінюємо. Тож наш Інститут, Соціологічна Асоціація України даним форумом має намір гідно вшанувати пам’ять цих потужних постатей української соціології і обговорити актуальні проблеми нашої науки.

У своєму вступному слові президент САУ академік Віль Бакіров нагадав, що щорічні Панінські читання, які 18 років тому були започатковані з ініціативи Є.Головахи як підведення наукових підсумків року і проводяться в день народження Наталії Вікторівни, нині присвячені пам’яті також і д.соц.н. Сергія Макеєва, який був однією з ключових фігур сучасної української соціології, чий внесок є безумовним і зокрема сьогодні буде гідно представлений.

Побажавши учасникам (а їх було більше шести десятків) плідного обговорення актуальних проблем, обидва очільники вітчизняної соціології передали право ведення конференції заступнику директора ІС НАН України, член-кореспонденту НАН України, д.соц.н. Сергію Дембіцькому.

На пленарному засіданні з ґрунтовними доповідями виступили:

Тимофій Брік (ректор Київської школи економіки) «Творення та відтворення соціальних нерівностей»; Сергій Дембіцький(заступник директора ІС НАН України) «Індивідуальне благополуччя українців після 1000 днів великої війни»; Наталя Отріщенко( Центр міської історії, Львів) «Технологія, тіло, тривалість: Творення соціологічного знання в умовах війни»; Юрій Савельєв ((Київський національний університет імені Тараса Шевченка) «Методологічні проблеми виявлення причинно-наслідкових зв’язків на прикладі початку війни на сході України у 2014 р.».

По завершенні пленарного засідання були представлені нові видання: Володимир Паніотто представив англомовне видання War and theTransformation of UkrainianSociety (2022–23): Empirical Evidence (Soviet and Post-Soviet Politics and Society) Paperback, ibidemPress, 2024 (Volodymyr Paniotto (Author), AntonGrushetsky (Author). Сергій Дембіцький представив обсяжний щорічник «Українське суспільство в умовах війни. Рік 2024. – Київ: Інститут соціології НАН України, 2024, ред. Є. Головаха, С. Дембіцький». Доктор соціологічних наук, провідний науковий співробітник, завідувачка відділу соціальних структур Олена Симончук представила свіже видання: «Соціологія Сергія Макеєва: структурні порядки і надзвичайності», зазначивши, що таку назву запропонував Є.Головаха, а В. Паніотто, який, окрім іншого захоплюється фотографією, продемонстрував фотолітопис життя Сергія Олексійовича, в якому присутні могли побачити С. Макеєва та деяких інших відомих вітчизняних соціологів та філософів ще зовсім молодими.

Після перерви відбувся Круглий стіл «Соціологи під час війни: професійні виклики, практики та сценарії». Ведучий д.соц.н. Олександр Стогній своєю активністю стимулював зацікавлені дискусії, які виникали ледь не після кожного виступу. Безрукова О.(КНУ ім..Т.Шевченка) поставила питання про інституалізацію волонтерства, соціологічну концептуалізація злочинів геноциду, зміну сприйняття військових ветеранів.

Її колега Шелухін В. говорив про теоретичні. рефлексії, пов’язані з війною. Зокрема звернув увагу на здобутки української воєнної соціології початку ХХ століття, ідеї якої резонують з нинішніми дослідженнями і дискусіями про військову реформу.

Іващенко К., що нині перебуває в в Британії і активно взаємодіє з місцевими науковцями, поставила питання – як операціонувати поняття стійкість: осіб, громад, інституцій під час війни

Мосійчук Т Одеський національний університет імені І.І.Мечникова) охарактеризувала важку ситуацію, що склалася на кафедрі під час війни, коли ряд соціологів університету виїхали, а зі вступом також є складнощі. Тим не менше ті, що залишилися, продовжують героїчно працювати в умовах щоденних обстрілів.

Нечітайло І. (Харківський національний університет внутрішніх справ) говорила про ризики та розломи, викликані війною.

Горбачик А. (КНУ ім. Т.Шевченка) звернувся до учасників: «Колеги, а це ж насправді диво, що ми можемо ще працювати, навчати, проводити дослідження під час такої війни. Але потрібен подальший розвиток теорії, яка б допомагала проводити ґрунтовний аналіз даних, яких збирається багато. Війна спускає нас на нижній рівень піраміди Маслоу – треба вижити, залишитися. Ми встояли. Ми працюємо. Потрібно серйозно аналізувати фактор війни».

Слово також мали Черниш Н., Коваліско Н. (Львівський національний університет імені Івана Франка), ряд інших соціологів. Дискусія не вщухала.

На завершення президент САУ Віль Бакіров сказав: «Вражений високим рівнем проведення нашого форуму. Ми почули фундаментальні доповіді на пленарному засіданні. Круглий стіл був дуже насиченим, жвавим, активним. Були висловлені різні точки зору, дискусії. Побачили цікаві презентації книг, з душевним трепетом згадали колег, які вже не з нами. Українська соціологія не стоїть на місці, вона просувається, виходить на новий рівень досліджень та їх теоретико-методологічного осмислення. Ми і далі вивчаємо, що таке сучасне українське суспільство під час повномасштабного вторгнення. У нас нема песимізму. Ми віримо в нашу науку, в наше суспільство, в наші ЗСУ. Подяка усім, особливо Євгенові Івановичу, який щороку 10 грудня збирає нас для наукового та міжособистісного спілкування.

Євген Головаха резюмував: «Хочу, щоб ми були корисні Україні. Дякую всім учасникам, шлю слова моральної підтримки всім колегам, які в цих неймовірно складних умовах продовжують високо нести прапор української соціології. Ми не тільки виживемо в цій нелюдській війні. Ми переможемо, у тому числі й тим, що збережемо державу, науку, нашу рідну соціологію. Дякую Сергію Сергійовичу Дембіцькому за організаційне сприяння проведення цього форуму. Всім щастя і успіху!»

Сергій Дембіцькій, закриваючи засідання, сказав: «Сподіваюсь, що наступного року ми зможемо провести такий форум не тільки онлайн, але в Інституті, обличчям до обличчя».

Читання пам’яті тих, хто разом з колегами стояв у витоків української соціології, успішно завершилися і продемонстрували активні пошуки та здобутки сучасної вітчизняної соціологічної науки, яка тримає руку на пульсі часу і подій.

Читайте також: