uk

Молоді вчені – для відновлення України

Восени Рада молодих вчених при Міністерстві освіти і науки провела V Всеукраїнський форум рад молодих вчених «Незламність», який було присвячено можливостям взаємодії наукової спільноти зі Збройними Силами України. Перша заступниця голови РМВ при МОН Анастасія СІМАХОВА, яка була модераторкою міжнародної панелі заходу, поділилась зі «Світом» своїми враженнями від форуму, а також розповіла про низку науково-популярних заходів, до яких долучилась як організаторка.

Для нас було важливим, що в міжнародній панелі взяли участь давні партнери РМУ при МОН: експрезидент Євродок Себастьян Дале, який від початку повномасштабної війни в Україні активно підтримує наших молодих учених, помічник президента Берлінсько-Бранденбургської академії природничих і гуманітарних наук Роланд Рьомхільдт, співзасновник Української наукової діаспори Ігор Лиман, дослідник Будапештського університету технологій та економіки Хусам Раджаб та інші.

Себастьян Дале презентував можливості досліджень в оборонній сфері на європейському рівні, які можна проводити за підтримки Європейського оборонного фонду та європейських військових університетів, оскільки всі відомі нам добре європейські грантові програми, наприклад, «Горизонт Європа», спрямовані на цивільні тематики, хоча іноді й трапляються проєкти подвійного спрямування.

Хусам Раджаб презентував можливості для співпраці у трикутнику «наука — влада — бізнес», надав конкретні рекомендації, що молодим ученим треба розпочинати з пошуку відповідних грантів, які дадуть змогу започаткувати партнерство з бізнесом або владою. У цьому аспекті в пригоді стануть хакатони, платформи нетворкінгу, різні конкурси, офіси трансферу технологій.

Пан Роланд окреслив ті можливості, які є для українських молодих учених через нещодавно відкриту мережу Young Network TransEurope (про яку можна прочитати в газеті «Світ» у №43–44 за 2024 р.). Пан Ігор презентував мапу мережі «Українська наукова діаспора» (https://ukrdiaspora.nauka.gov.ua) та потенціал української наукової діаспори загалом для співпраці з ученими, які залишилися в Україні.

Підсумовуючи, зазначу, що на рівні Європи є різні форми та інструменти підтримки молодих учених, зокрема тих, хто проводить дослідження в оборонній сфері. Вважаю, що виправданим є долучення представників мережі «Українська наукова діаспора» для проведення спільних досліджень як на території України, так і поза її межами.

За результатами Форуму було ухвалено резолюцію, в якій визначено необхідність «активізації наукових розробок, що спрямовані на підвищення обороноздатності України, зокрема через співпрацю наукових установ з промисловими підприємствами, які виконують оборонні замовлення», посилення співпраці між науковцями та ЗСУ, міжнародної наукової співпраці, інтеграції науки та бізнесу. Зазначу, що у Форумі брав участь пан Костянтин Данько, представник АТ «Укроборонпром», який підкреслив важливість ефективної комунікації та співпраці між науковцями та промисловістю. Це важливо й для РМУ при МОН. З програмою форуму можна ознайомитись за посиланням — http://surl.li/zvrqaq.

Вважаю, що сьогодні наука створює фундамент для перемоги України, її відновлення та подальшого соціально-економічного зростання. Тематики досліджень молодих учених, як показують заходи, що їх проводить РМУ при МОН, трансформувалися відповідно до викликів сьогодення. Це засвідчив і IX науково-популярний захід «Ніч молодіжної науки-2024 в умовах війни», в якому взяли участь 50 молодих учених з різних регіонів України.

30 % доповідей було пов’язано з різними аспектами суспільного життя в умовах війни, починаючи від кадрового голоду та закінчуючи комплексними технологіями відновлення зруйнованих мостів. У розрізі тематик можна зазначити, що співвідношення гуманітарних та STEM-тем було гармонійним — усі вони певною мірою спрямовані на повоєнне відновлення у різних галузях. Запис заходу можна переглянути за посиланням — http://surl.li/ufkezn.

У грудні я мала честь бути організаторкою та модераторкою Ночі молодих дослідників (Early Career Researcher’s Night), яку організував Євродок. Запис заходу можна переглянути за посиланням — http://surl.li/tubvql.

Важливо, що молоді вчені України не лише беруть участь у таких європейських заходах, переймають європейський досвід, але й задають тренди для європейських колег, можуть ділитися власним досвідом та організовувати заходи на європейському рівні. Цікаво, що лише чверть виступів цього заходу були гуманітарної тематики. В Європі зацікавлені в популяризації своїх результатів здебільшого дослідники STEM-тематик. Окрім того, переважна більшість доповідей на ECR Night охоплювали реалізовані та фінансовані ЄС проєкти або інші гранти.

Відчувається, що молоді вчені Європи мають стабільну грантову підтримку.

Окремі презентації були присвячені медичним тематикам, причому зазначу, що в нашій «Ночі молодіжної науки-2024 в умовах війни» в листопаді вперше було чотири різні доповіді від молодих учених Національного фармацевтичного університету. Отже, маємо схожі тренди в дослідженнях молодих учених України та Європи: нові лікарські препарати, використання ШІ й збереження культурної спадщини. А Форум рад молодих вчених показав, що військова, оборонна, безпекова тематики та відновлення української економіки для наших молодих науковців є на сьогодні ключовими.

Анастасія СІМАХОВА, перша заступниця голови РМВ при МОН

Читайте також: