uk

Науковці Академії допомагають лікувати панрезистентні інфекції

Інститут молекулярної біології і генетики НАН України створює експертний центр з антибіотикорезистентності – у межах проєкту SURE-AMR (AMR – antimicrobial resistance), що здобув підтримку Рамкової програми Європейського Союзу з досліджень та інновацій “Горизонт Європа”. 

Колектив науковців на чолі зі старшим науковим співробітником відділу регуляторних механізмів клітини Інституту молекулярної біології і генетики НАН України кандидатом біологічних наук Оленою Мошинець розробив унікальну терапевтичну стратегію лікування важких панрезистентних інфекцій (ідеться передовсім про найпоширеніших госпітальних збудників – клебсієльні інфекції, викликані штамами, резистентними до всіх наявних в Україні антибіотиків), яка у 2022–2023 роках успішно пройшла випробування у кількох медичних закладах (у Національному інституті серцево-судинної хірургії імені М.М. Амосова Національної академії медичних наук (НАМН) України, Інституті нейрохірургії ім. акад. А.П. Ромоданова НАМН України, Науково-практичному центрі ендоваскулярної нейрорентгенохірургії НАМН України, Київській міській клінічній лікарні №6, Олександрівській клінічній лікарні м. Києва, Київській обласній клінічній лікарні й інших), завдяки чому вдалося врятувати життя десяткам поранених воїнів (цю роботу фінансово підтримав Національний фонд досліджень України).

Наразі ця методика є важливим терапевтичним рішенням для лікування панрезистентних інфекцій в Україні. Науковці Інституту молекулярної біології і генетики НАН України розробляли терапію з урахуванням біології саме українських госпітальних штамів, до її випробовування були залучені пацієнти низки українських шпиталів, зокрема й військові. Особливість цієї терапії – ефективність і доступна вартість, адже запропонований метод є комбінацією двох класичних антибіотиків, широко представлених на українському ринку. За словами Олени Мошинець, можливо зберегти здоров’я і навіть життя хворим із неблагонадійним прогнозом, адже згадану терапію можна застосовувати на будь-якому етапі хвороби, вона нетоксична, тобто добре переноситься, і є бактерицидною, тобто швидко спричинює загибель бактерій-збудників без тенденції до рецидивів інфекції.

Над дослідженням проблеми антибіотикорезистентності в Інституті молекулярної біології і генетики НАН України працює група під керівництвом Олени Мошинець і за участі кандидатів біологічних наук Ольги ЮнгінВікторії Поточилової і Катерини Руднєвої. Разом з українськими вченими до проєкту SURE-AMR активно залучені колеги з Італійського національного інституту здоров’я (Рим), Національний інститут ліків (Варшава, Польща), Технологічного центру BETA Центрального університету Каталонії (Вік, Іспанія) й Університетської клініки Бонну (Німеччина).

Проєкт SURE-AMR розрахований на три роки, протягом яких команда українських науковців опановуватиме сучасні підходи у діагностиці й аналізі маркерів антибіотикорезистентності в різних зразках і виконуватиме моніторингові й аналітичні молекулярно-генетичні дослідження антибіотикорезистентності в Україні.

Читайте також: