uk

Розповсюдження нафтопродуктів у Чорному морі після аварії російських танкерів

Внаслідок аварії російських танкерів “Волгонефть-212” і “Волгонефть-239”, що сталася в районі Керченської протоки під час штормових умов 15 грудня 2024 року у море потрапила значна кількість мазуту.

За уточненими даними та результатами моделювання УкрНЦЕМ, підтвердженими супутниковими знімками, частина мазуту досягла узбережжя російської федерації, зокрема району м. Анапа, а також української частини узбережжя Керченської протоки до м. Керч.

На даний момент точно не відомо, чи продовжує витікати мазут із затонулого судна. Проте збереження ризиків витоку створює потенційну загрозу для морського середовища та вимагає подальшого моніторингу.

Згідно із супутниковими даними за 24 грудня, зафіксовані темні полоси поблизу Феодосійської затоки. Формування цих темних ділянок найімовірніше викликано вітром, який може сприяти поширенню забруднення вздовж південно-східного узбережжя Криму.

Надалі публікуємо прогноз поширення мазуту УкрНЦЕМ із використанням моделі NOAA GNOME (General NOAA Operational Modeling Environment) до 31 грудня 2024 року.

Модельні розрахунки, виконані для періоду з 25 по 31 грудня 2024 року, демонструють поступове розширення нафтової плями в акваторії Чорного моря.

На початку періоду забруднення концентрувалося поблизу Керченської протоки, однак під впливом змінних вітрових умов і течій мазут почав переміщуватися в південному та південно-західному напрямках, досягаючи узбережжя, зокрема територій Опукського природного заповідника та ландшафтного парку “Мис Такиль”, та відкритих вод Чорного моря.

У період з 28 по 29 грудня спостерігається утворення окремих осередків забруднення в районі Таманського півострова та сусідніх акваторій. Концентрація мазуту зменшується в центральній частині плями, однак висококонцентровані ділянки зберігаються поблизу узбережжя. До кінця моделювання (31 грудня) частина мазуту розсіюється у відкриту частину Чорного моря, але залишкові забруднення продовжують впливати на донні відкладення і прибережні зони.

За інформацією з медіа, з 15 по 25 грудня на березі Краснодарського краю виявлено 19 загиблих дельфінів. Найімовірніша причина загибелі – гостра інтоксикація. Зовнішніх слідів нафтопродуктів, травм, захворювань, виснаження на тілах не виявлено. Реальна кількість загиблих дельфінів може бути в рази більше. Ворог приховує точні дані шкоди довкіллю, навіть своєї країни.

Читайте також: