uk

Віртуальний клімат-помічник і планета, яка починається «за дверима»

Кліматична нейтральність і викиди вуглекислого газу — проблеми, які стосуються не тільки ООН. Від політик і дій на рівні країни, регіону, підприємства залежать загальні цифри викидів, стан довкілля тощо. Образно кажучи, добробут планети починається у нашому дворі.

Оцінити вплив на довкілля та створити план досягнення кліматичної нейтральності допоможе віртуальний клімат-помічник Office Climate Assistant (ОСА). Його створила команда однойменного стартапу. Що ж саме він уміє, ми поцікавилися у члена команди стартапу, начальниці Центру інноваційної діяльності й трансферу технологій Національного університету водного господарства та природокористування Віти ЧАБАН.

— Пані Віто, розкажіть, будь ласка, з чого почався стартап Office Climate Assistant?

— Як і всі стартапи, він почався з ідеї. Щодня з новинних стрічок ми дізнаємося про катаклізми, що відбуваються на нашій планеті. Природні явища, яких ніхто не очікував, завдають величезних збитків. Окремі держави та міжнародні організації намагаються унеможливити трагедії, створюють програми моніторингу щодо можливості природних катаклізмів. Сформульовано цілі сталого розвитку ООН, створено програми дій на рівні планети, країн, регіонів та окремих підприємств.

Глобальне потепління та збільшення викидів вуглекислого газу є однією з топпроблем людства на сьогодні. Розв’язанням проблеми може бути досягнення кліматичної нейтральності. Фінансові ресурси на рівні союзів, країн та регіонів дають змогу розробити плани й діяти для досягнення кліматичної нейтральності. Проте на рівні окремих компаній це проблематично, оскільки потребує додаткових коштів та людських ресурсів.

Автором ідеї стартапу є заступник директора Навчально-наукового інституту будівництва та архітектури НУВГП Олександр Грицина. Він переконаний, що реалізація міждержавних та урядових програм можлива завдяки численним мініпрограмам у кожному секторі економіки, на кожному підприємстві чи в бізнесі. Але робота на цьому рівні потребує специфічних знань та навичок у сфері кліматичної нейтральності та викидів вуглекислого газу.

Олександр Грицина та Сергій Шатний працюють над повноцикловим сценарієм стартапу OCA

Ідея стартапу — запропонувати бізнесу віртуального клімат-помічника. Придбавши ліцензію OCA, компанія зможе оцінити поточний «кліматичний баланс», кількість викидів та поглиначів вуглекислого газу. Клімат-помічник дасть змогу здійснити моделювання можливих п’яти сценаріїв досягнення компанією кліматичної нейтральності до 2050 року. А також — обрати один із цих сценаріїв, враховуючи цілі та можливості компанії. Окрім того, OCA дасть змогу відстежувати динаміку досягнення кліматичних цілей, коригувати плани та мотивувати співробітників.

Під час воркшопу EIT Founders2Founders, вересень 2024 р., Львів.

Команда стартапу складається з науковців Національного університету водного господарства та природокористування, які працюють в Рівному. До неї входять: керівник групи, інженер з охорони навколишнього середовища Олександр Грицина, який має 20 років досвіду у сфері охорони навколишнього середовища; економіст та фінансист Андрій Подлевський; спеціаліст з проєктування систем штучного інтелекту Віктор Жуковський; інженер-програміст Сергій Шатний (має досвід роботи у сфері штучного інтелекту та машинного навчання). До цієї команди входжу і я.

Під час воркшопу EIT Founders2Founders, вересень 2024 р., Львів.

— Чому, на вашу думку, ваш проєкт стане успішним?

— Проєкт має всі шанси на успіх, тому що пропонує інноваційне рішення для актуальної проблеми, яка хвилює весь світ. Віртуальний клімат-помічник ОСА не тільки допомагає бізнесу оцінювати вплив на навколишнє середовище, а й пропонує конкретні сценарії для досягнення кліматичної нейтральності, враховуючи індивідуальні потреби та можливості компанії. Це дає змогу кожному підприємству не просто декларувати свої наміри, а й ефективно втілювати їх у життя.

Упевнена, що клімат-помічник стане в пригоді у різних секторах економіки. За допомогою цього продукту підприємства зможуть також виконувати соціальну місію, що є важливим фактором для сучасного бізнесу.

— Поділіться, будь ласка, планами на майбутнє.

— Плани на майбутнє охоплюють кілька ключових напрямків. Перший — це розширення функціоналу, вдосконалення віртуального клімат-помічника. Це нові функції й можливості для аналізу та моделювання екологічних даних. Важливим напрямком є й географічне розширення, вихід на нові ринки. Ще одним напрямком роботи є встановлення партнерських відносин з великими корпораціями, урядовими та неурядовими організаціями для впровадження нашого рішення на глобальному рівні. Плануємо також організацію освітніх програм та кампаній для підвищення обізнаності бізнесу з важливістю кліматичної нейтральності та способами її досягнення.

— Які галузі у «світі стартапів», на вашу думку, є сьогодні найбільш перспективними? У якій сфері найбільше шансів досягти успіху?

— Найбільш перспективними є розвиток і використання штучного інтелекту (AI); здоров’я та медичні технології (HealthTech); фінансові технології (FinTech); екологічно чиста енергетика; освітні технології (EdTech) та електронна комерція (E-commerce).

Щодо шансів досягти успіху, то найуспішнішими є стартапи в галузі фінансових технологій (FinTech) та штучного інтелекту (AI). Це пояснюється великими інвестиціями та постійним попитом на нові рішення в цих сферах.

— Що б ви могли порадити своїм колегам — українським стартаперам? Що потрібно для досягнення успіху?

— Я б порадила невтомно працювати й не опускати рук, навіть, якщо не вдається швидко досягти запланованого. Складників успіху дуже багато, і всі вони важливі. Один з цих складників — не втрачати ентузіазму (навіть коли все йде шкереберть).

Психіка стартаперів стикається з великими навантаженнями, люди працюють у стані стресу, окрім того, росіяни атакують нашу країну ракетами та «шахедами». Навіть найстійкішій команді непросто працювати в таких умовах, зберігати здоровий глузд і вірити, що все вдасться. Тому важливо турбуватися про позитивні емоції, відпочивати й підтримувати один одного.

Підготувала Ірина БАЛАНЧУК