uk

Леонід ФІНБЕРГ: Антологія буде відкриттям для багатьох українських та єврейських інтелігентів

У видавництві «Дух і Літера» вийшла антологія «Століття присутності. Єврейський світ в українській короткій прозі 1880-х–1930-х». Упорядниця, редакторка, авторка передмови і вступних приміток — Христина Семерин.

Як зазначено в описі антології, у ній «зібрано майже пів сотні українських новел і оповідань на єврейську тематику. Написані впродовж половини століття, у 1880-х–1930-х роках, вони охоплюють кілька літературних поколінь, широку географію і спектр історичних подій. Революції, погроми, Перша світова війна, соціалістичні ілюзії, більшовизм, «ренесанс української культури», сталінський терор і Голодомор, за якими на горизонті видніє Друга світова війна і Голокост — а на їхньому тлі життя, сім’я, праця, сміх, любов і ненависть відобразились у літературі».

У книзі розміщено тексти Івана Франка, Агатангела Кримського, Наталії Кобринської, Богдана Лепкого, Осипа Маковея, Модеста Левицького, Михайла Коцюбинського, Леоніда Первомайського, Олександра Копиленка, Леоніда Пахаревського, Степана Васильченка, Клима Поліщука, Володимира Леонтовича та інших

Розповісти про те, як виникла ідея антології, як тривала робота з її створення, а також — чому вихід цієї книги важливий саме сьогодні, газета «Світ» попросила Леоніда Фінберга, головного редактора видавництва «Дух і Літера», директора Центру досліджень історії та культури східноєвропейського єврейства НаУКМА.

«Антологія «Століття присутності. Єврейський світ в українській короткій прозі 1880-х–1930-х» уже третя у цьому проєкті, — розповів Леонід Кушелевич. — Раніше були видані «Скринька з червоного дерева. Єврейська проза Східної Європи другої половини ХІХ – ХХ століть» (упорядники Л. Фінберг, О. Уралова) та «Американська єврейська проза. Століття оповідань» (упорядник Джеральд Шапіро).

Єврейська тема в українській літературі надзвичайно важлива. На жаль, у радянські часи більшість цих творів замовчувалася, домінували радянські стереотипи про українців-антисемітів та євреїв-визискувачів. Правдива історія фальсифікаторів не цікавила.

Видавництво «Дух і Літера» вже багато років працює з темою українсько-єврейських відносин, маємо десятки книжок, які розповідають про це з точки зору сучасних знань.

Ідею створити антологію запропонувала дослідниця Христина Семерин. Вона підготувала рукопис, і зробила це дуже професійно.

Пані Христина працювала декілька років, потім були наші діалоги з нею, деякі з текстів відклали, але основну частину — опублікували.

Упевнений, що антологія буде відкриттям для багатьох українських та єврейських інтелігентів, адже більшість текстів не друкували століття, а деякі були надруковані тільки у періодичних виданнях, які практично неможливо знайти.

Моя велика подяка Христині Семерин та всім працівникам видавництва, які доклали величезних зусиль, щоб ця антологія побачила світ».

Погортати й замовити книгу можна за посиланням:

https://duh-i-litera.com/…/stolittja-prisutnosti…

Ілюстрація з сайту видавництва