У Музеї книги та друкарства України в ці дні відбувається виставка «Пророцтво», присвячена життю і творчості Дмитра Павличка. Експозиція висвітлює всі аспекти діяльності Героя України, видатного поета, перекладача, публіциста, лауреата Національної премії імені Тараса Шевченка, а ще — знаного політика: одного з організаторів Народного руху України, депутата ВРУ кількох скликань, одного з авторів Декларації про Державний суверенітет України.
Ідея виставки народилася після того, як у серпні 2024 року молодша донька поета Роксолана Павличко подарувала музею добірку книжок свого батька. Окрім того, експозицію доповнили видання з колекції музею та фондів Національної історичної бібліотеки України.
Серед експонатів — авторські збірки, рукописи, екслібриси, унікальні оправи книжок. На виставці представлені понад 200 видань, серед яких є й рідкісні, видані в Україні та за її межами. Це поетичні збірки, переклади, зроблені Дмитром Павличком, його виступи. Представлена навіть особиста ручка Дмитра Васильовича, якою він передавав на папері свої думки й образи… Доповнюють експозицію цитати з творів поета і фотографії, а це близько 300 світлин з особистого архіву родини Павличків! Вони фіксують не тільки важливі моменти життя, а й важливі події, що змінювали світ, змінювали Україну, і в яких брав участь Дмитро Васильович. Експозиція побудована так, щоб відвідувачі наче самі пройшли стежками життя Дмитра Павличка…
Виставку доповнюють філігранні роботи майстрів та студентів школи каліграфії «Арт і Я» за мотивами збірки «Рубаї» (1987). Тексти на них наче оживають.
У залі музею на великому екрані демонструються уривки з інтерв’ю поета, де він розмірковує про літературу, політику та майбутнє України.
Але чому «Пророцтво»? Назву цій виставці дав вірш Дмитра Павличка, написаний ним ще у 1991 році. Там є такі рядки:
«Коли надійдуть танки й бетеери,
І вдарить по знаменах кулемет, —
Ті вмруть, а ті сховаються в печери.
Та на Майдані лишиться поет…»
Сьогодні, коли наш народ протистоїть жорстокій російській навалі, яка прагне втопити в крові нашу незалежність, знищити Україну, розуміємо, наскільки справді пророчими були ті слова три десятиліття тому. На жаль, ми були безпечними й недостатньо готувалися до захисту.
«Дмитро Павличко пішов у розпал війни, вірячи у нашу безсумнівну Перемогу, і наша виставка — честь і глибока шана пам’яті легендарного поета, який не просто творив, він впливав на свою епоху», — написали у повідомленні про виставку її організатори.
А саму виставку «Пророцтво», що попередньо планувалася до 15 лютого, вирішено продовжити до 9 березня. Не пропустіть можливості її відвідати.
Анастасія ХАРИТОНОВА
Читайте також: