uk

В Україні вдоскаоналююттся механізми фіксування шкоди природи від російської агресії

Міндовкілля та Міжнародна благодійна організація Environment People Law (EPL)/Екологія – Право – Людина (ЕПЛ) об’єднають зусилля для удосконалення механізмів фіксування та документування шкоди природно-заповідним територіям внаслідок російської повномасштабної збройної агресії. Про це домовилися під час онлайн наради за участю Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Світлани Гринчук, заступника Міністра з питань європейської інтеграції Ольга Юхимчук, виконавчого директора МБО «Екологія-Право-Людина» Олени Кравченко, фахівців з Міндовкілля та МБО «Екологія-Право-Людина».

Учасники зустрічі розглянули наявні механізми фіксації шкоди, визначили основні недоліки та проблеми в цьому процесі, а також проаналізували міжнародний досвід. Це допоможе запровадити найкращі стандарти оцінки шкоди в Україні, а також уникнути помилок, яких припускалися інші країни. У ході наради говорили також про конкретні інструменти, які допоможуть краще фіксувати збитки від бойових дій та формувати якісну доказову базу.

💬 “Нам необхідно удосконалити механізм фіксації шкоди, завданої довкіллю, використовуючи як міжнародний досвід, так і власні напрацювання. Україна вже тривалий час зазнає колосальних екологічних втрат, тож наші методики мають бути максимально точними та дієвими. Фіксація та обрахування шкоди є також важливим елементом притягнення агресора до відповідальності. Кожен випадок екологічного злочину має бути належним чином задокументований, оцінений та розслідуваний. Це – одне з ключових завдань, визначених пунктом 8 Формули миру Президента України”, — зазначила Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук.

Під час зустрічі експерти МБО «Екологія-Право-Людина» поділилися своїми напрацюваннями у сфері фіксації та оцінки шкоди, завданої довкіллю через бойові дії. Зокрема, представники ЕПЛ представили міжнародні стандарти доведення шкоди, бачення щодо запуску Компенсаційної комісії ООН, а також представили правовий огляд нормативно-правового регулювання порядку фіксації шкоди, завданої об’єктам ПЗФ, та аналіз застосування методики обрахунку шкоди та збитків територіям ПЗФ.

За результатами зустрічі домовилися:

▪️ проводити такі обговорення системно та розширити коло учасників;

▪️ на прикладі одного з деокупованих національних природних парків проаналізувати: проблематику документування та обрахунку шкоди природно-заповідному фонду України; функціонування комісій при військових адміністраціях щодо фіксації та обрахунку шкоди природно-заповідному фонду; за результатами сформувати рекомендації по усуненню прогалин в правовому регулюванні та практичному застосуванні методики.

▪️ розпочати переформатування робочих груп за напрямком обрахунку шкоди довкіллю від війни з фокусом на виконання рекомендацій Екологічного договору для України та реалізацію пункту 8 Української Формули миру.

Читайте також: