uk

Доктор соціологічних наук пояснив, що впливає на консолідацію суспільства

В інтерв’ю “Телеграфу” доктор соціологічних наук, заступник директора Інституту соціології НАН України Сергій Дембіцький розповів, що українське суспільство є дуже неоднорідним в соціально-політичному значенні. Тому наповнення національної ідеї змістом, а також модель реалізації українського патріотизму для різних соціальних груп, мають бути компромісним універсалістським варіантом, що відкидає будь-які форми дискримінації та вчить доброзичливості українців один до одного. Наразі науковець не впевнений, що країна рухається саме в цьому напрямі.

Щодо консолідації націїї та емоційного стану, то Дембіцький зазначив, що науковці проводили неоднаразове опитування щодо “що на думку респондента об’єднує людей в українському суспільстві”.

“Ми ставили його у 2021 році та влітку 2024 року. Найбільш часто обирали варіант відповіді – віра в краще майбутнє. У 2021 році це було близько 30%, а у 2024 році — майже 53%. Ще посилився такий чинник як національна ідея побудови української держави. Вибір цього індикатора зріс з 10% у 2021 році, до 35% у 2024 році. Це популярний термін – “національна ідея”, але будемо відвертими, консенсусу в розумінні змісту національної ідеї серед українців немає”, – говорить Дембіцький.

Також респонденти часто вказували патріотичні почуття громадянина України. Цей показник був на рівні 16-17%, а став 38%. Тобто суттєве зростання. Це розуміння важливості власного громадянства, як об’єднуючого чинника, посилилося, додає соціолог.

” Люди зрозуміли – якщо втратимо державу, то втратимо свій звичний спосіб життя. Тобто патріотичний блок найбільше посилився. Це означає, що у суспільства є запит на патріотизм. Ключове питання тут, на мою думку, полягає у тому, чи готові політичні еліти на цей запит відповісти. Не через пропаганду та медіапроєкти, а системними багаторічними діями, що формують стійкі національні цінності та відповідні традиції”, – вважає науковець.

Читайте також: