uk

Вийшла друком монографія «Біоархеологічні колекції Інституту археології НАН України. Каталог кремаційних матеріалів»

Це монографія Тетяни Слободян. Біоархеологічні колекції Інституту археології НАН України за складом та кількістю матеріалів є одними із найбільш репрезентативних у Європі. Пропоноване видання є каталогом кремаційних матеріалів — окремого розділу біоархеологічних колекцій, які датуються широким хронологічним діапазоном — від енеоліту і до середньовіччя.

Зокрема, серед колекцій представлені антропологічні матеріали з еталонних пам’яток софіївського типу трипільської культури (Червоний Хутір, Завалівка), зарубинецької культури та пізньозарубинецьких пам’яток (Пирогів, Івківці), черняхівської культури (Війтенки, Легедзине), пам’яток епохи Київської Русі (Шестовиця, Китаїв), унікальних поховальних комплексів з Мутина, Карова тощо. Про це ідеться у повідомленні Інституту археології НАН України.

Каталог є науково-інформаційним довідником. Матеріали систематизовані за хронологічно-культурним принципом:

– колекції первісної доби (енеоліт, доба бронзи)

– колекції доби раннього заліза (передскіфський та скіфський час, латенський та римський час)

– колекції слов’яно-руської доби та середньовіччя (пам’ятки другої половини І тис. н. е., доба Київської Русі).

Опис колекцій містить відомості про назву пам’ятки, її адміністративне та географічне розташування, фондовий номер колекції, відомості про авторів археологічних та антропологічних досліджень, назви експедицій та роки досліджень, культурну та хронологічну атрибуцію пам’ятки, склад колекції (поховання та об’єкти, з яких походить антропологічний матеріал). Окрім відомостей про археологічну пам’ятку додано блоки з посиланнями на бібліографічні та архівні дані.

Поза тим видання містить розділи, присвячені можливостям вивчення кремаційних решток в біоархеології та танатології, методиці польових досліджень цього джерела.

Видання розпочинає серію публікацій, присвячених біоархеологічним колекціям Інституту археології НАН України, у збірнику «Історична антропологія та біоархеологія України». До неї увійдуть каталоги антропологічних та археозоологічних матеріалів, що зберігаються у фондах Інституту археології. Монографія підготовлена науковим співробітником відділу біоархеології Тетяною Слободян в рамках виконання стипендіальної програми «Documenting, Recording and Saving Ukrainian Archaeological Heritage», запровадженої Німецьким археологічним інститутом (Deutsches Archäologisches Institut, Berlin, Deutschland).

Публікація оприлюднена для відкритого некомерційного доступу та доступна за посиланням: https://bit.ly/3Q5QElZ

Читайте також: