uk

У КНУ імені Тараса Шевченка відбулася презентація унікальної збірки – «Чумаки. Студії з історії та історіографії»

Збірка є результатом роботи кількох поколінь науковців. Автори представили сучасний погляд на феномен чумацтва та повернули до життя маловідоме дослідження Етнографічної комісії ВУАН «Матеріяли до вивчення виробничих об’єднань. Чумаки», яке за радянських часів з ідеологічних міркувань фактично вилучили з наукового обігу.

Директор НДІ українознавства КНУ Роман Додонов «Поряд із “Матеріялами до вивчення виробничих об’єднань. Чумаки” під редакцією Анатолія Лободи та Володимира Білого, що побачили світ 1931 року, у збірці вміщено неопубліковані досі джерела, що не увійшли до згаданого видання й нині зберігаються у фондах рукописів і фонозаписів Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім.М.Рильського НАН України. Йдеться про одне з найкращих досліджень історії чумацтва».

У виданні також вперше вміщено спогади чумаків, записані у 1920-ті роки етнографом Нестором Малечею (пізніше – репресованим), креслення чумацького воза, виконані студентом Євгеном Артюховим (1913 року) та ілюстрації до цієї тематики відомого українського художника і скульптора Каленика Терещенка.

Історія Етнографічної комісії ВУАН та її проєкту дослідження чумацтва яскраво демонструє, як тоталітарна держава знищувала нашу науку і якими жорстокими репресіями завершився період розквіту української гуманітаристики, що припав на 1920-ті роки. Першим з колективу авторів розстріляли Володимира Білого – 1937 року, не уникли репресій і його колеги. «Після 30-х років ця тема була під підозрою, якщо не заборонена», – кажуть сучасні дослідники, адже чумацтво ототожнювалось з куркульством, носієм антирадянської ідеології.

Докладніше: https://knu.ua/news/13496

Читайте також: