uk

Kyiv School of Economics створила новий центр — Лабораторію дослідження релігії KSE

Київська школа економіки створила новий центр — Лабораторію дослідження релігії KSE для обʼєднання дослідників, які вивчають релігію, для спільної науково-дослідної роботи та започаткувати незалежне й неупереджене дослідження релігії в Україні. Як повідомляється, очолює центр історик Андрій Ферт, який разом із командою науковців зосередиться на дослідженні інструменталізації релігійних практик у соціальних, культурних і політичних перетворень суспільства, а також розбудови  національної ідентичності.

“Мета цієї Лабораторії не в тому, щоб популяризувати релігію, а в тому, щоб дослідити її як культурний феномен. А також усунути ці дискусії щодо умовної правди про те, чи віримо ми в Бога, чи ні і зосередитися саме на дослідженні культурних практик, мотивів, настроїв, мотивації людей: як вони щось практикують, що ними рухає, навіщо вони це роблять” —  зазначає Андрій Ферт.

Одним  із ключових напрямків роботи лабораторії стане дослідження релігії як елемента національної ідентичності. Українці часто асоціюють себе з православ’ям не через релігійні переконання, а через усталену національну традицію. Як зазначає Ферт, ще в 2018-2019 роках існував феномен «атеїстів Київського патріархату»: «Я в Бога не вірю, але я підтримую ідею незалежної від Москви церкви». Це свідчить про те, що православ’я в Україні значно виходить за межі суто релігійного аспекту.

Ще один важливий напрям досліджень — як Росія використовує релігійні інституції для впливу на Україну. Історично церква була інструментом поширення ідей «одного народу» та зміцнення російської імперської політики. Від часів Російської імперії, через Радянський Союз і до сучасності православна церква часто слугувала засобом пропаганди та ідеологічного контролю.

«Україномовних досліджень цієї теми не так багато, — зазначає Андрій Ферт.  — Багато класних робіт роблять українські історики та антропологи, але здебільшого англійською для західної академічної спільноти. Ми хочемо змінити це і почати говорити про це українською в Україні».

Лабораторія релігії KSE планує створити майданчик для відкритих дискусій про релігію та її роль у суспільстві через проведення серій публічних лекцій

На 2025 рік заплановано запуск серії університетських семінарів з дослідження релігії, які відбуватимуться раз на місяць. 

Перший такий семінар уже мав місце у січні та був присвячений темі впливу війни на релігійні громади в Україні. Спікером заходу став Карен Нікіфоров – викладач КШЕ, історик, який активно розвиває академічне релігієзнавство в Україні, сприяє оновленню освітніх програм та є знаним фахівцем у своїй сфері. Під час події були обговорені методологічні виклики у вивченні трансформацій релігійного середовища, зокрема, як війна змінює релігійні практики та ідентичність. Ця зустріч стала важливим кроком у створенні незалежного дослідницького майданчика, який об’єднує істориків, соціологів та релігієзнавців.

Наступний семінар відбудеться 18 лютого та буде присвячений темі Української православної церкви у контексті війни , і російського впливу. Спікером стане Андрій Ферт, координатор Лабораторії, який представить результати дослідження про настрої вірян і духовенства УПЦ. Учасники зможуть обговорити виклики, що стоять перед церквою в умовах війни, а також можливі шляхи реформування для відновлення суспільної довіри.

Модератором заходу виступить Тимофій Брік, ректор KSE, PhD з соціології, дослідник соціальної довіри та релігійних ринків.

В перспективі Лабораторія планує запустити спільний науковий проєкт і проаналізувати, як змінюються уявлення про українську національну ідентичність і роль релігії в ній.

Стежте за оновленнями Лабораторії релігії KSE та долучайтеся до дискусії про релігію як важливий суспільний феномен.

Читайте також: