uk

75% американських учених, які взяли участь в опитуванні Nature, думають про виїзд з країни

Понад 1600 дослідників взяли участь в опитуванні Nature. Більшість з них зазначили, що шукають роботу в Європі та Канаді (https://archive.is/d9PPV).

Масштабні зміни в дослідженнях США, спричинені новою адміністрацією президента Дональда Трампа, змушують багатьох науковців переглянути своє життя та кар’єру. Понад 1200 учених, які взяли участь в опитуванні — три чверті від загальної кількості респондентів — розглядають можливість покинути Сполучені Штати.

Ця тенденція особливо виразна серед дослідників на початку кар’єри. З 690 аспірантів, які відповіли, 548 розглядають можливість виїхати; 255 із 340 аспірантів міркують про це.

Адміністрація Трампа скоротила фінансування досліджень і призупинила чимало програм, що фінансуються з федерального бюджету, відповідно до загальнодержавної ініціативи скорочення витрат під керівництвом мільярдера Ілона Маска. Десятки тисяч федеральних службовців, у тому числі науковців, були звільнені та знову прийняті на роботу за рішенням суду, з погрозами нових масових звільнень. Придушення імміграції та боротьба за академічну свободу змушують дослідників тривожитися, оскільки невизначеність і збої пронизують усі аспекти дослідницької діяльності США.

Рішення про переїзд

Багато респондентів відповіли, що хочуть переїхати до країн, де у них є колеги, друзі, родина або знайомі з мовою.

Чимало вчених не планували переїзд, поки Трамп не почав скорочувати фінансування та звільняти дослідників. «Це мій дім — я справді люблю свою країну», — каже аспірантка одного з університетів США, яка працює в галузі геноміки рослин і сільського господарства. «Але багато моїх наставників казали мені піти, прямо зараз».

Ця студентка втратила свою наукову підтримку та стипендію, коли адміністрація Трампа припинила фінансування Агентства США з міжнародного розвитку. Її радник знайшов кошти, щоб підтримати її в короткостроковій перспективі, нині вона намагається подати заявку на посаду асистента вчителя.

Дослідниця вже розглядала можливість отримати докторську стипендію за кордоном через її інтерес до міжнародного сільського господарства. Втрата фінансування та спостереження за звільненнями деяких її колег зміцнили цей план. «Бачити, як зупиняються всі роботи, розбиває серце», — каже вона. «Я дуже старанно шукала можливості в Європі, Австралії та Мексиці».

Науковиця сподівається повернутися до Сполучених Штатів у майбутньому, якщо потрясіння в дослідницькому середовищі вщухнуть. Але наразі адміністрація Трампа «дуже чітко дала зрозуміти», що сфера її інтересів, глобальні продовольчі системи, «не буде пріоритетом», каже вона. «Якщо я хочу працювати в цьому місці, мені доведеться знайти інше місце». Приватне фінансування США, наприклад через філантропію, є варіантом, але вона передбачає конкуренцію з проєктами, які раніше фінансувалися з федерального бюджету.

Можливості за кордоном

Інший респондент каже, що збої були «особливо жахливими» для вчених, які починають кар’єру. «Інспектори [головні дослідники], з якими я спілкувався, вважають, що вони зможуть витримати цю бурю», — каже він. «Ми, дослідники на початку кар’єри, не маємо такої розкоші — це критичний момент у нашій кар’єрі».

Цей дослідник, який виріс у Сполучених Штатах і є лікарем-науковцем у великому університеті, зараз проходить співбесіду на роботу в Канаді. У той день, коли його грант Національного інституту здоров’я (NIH) було припинено, він написав електронною поштою керівнику кафедри колег з канадського університету, які запрошували його зайняти там посаду. Він і його дружина, яка також є науковцем, зараз проходять співбесіду на роботу в країні та сподіваються переїхати до кінця року.

Кілька респондентів не планують залишати США. «Академічні кола США мають найкращі дослідницькі засоби», — написав один чоловік. «Я нікуди не поїду, це смішно», — написав інший.

Але багато з понад 1200 осіб, які заявили, що планують залишити цю країну, підкреслили проблеми, які вони бачать попереду. «Я викладач і хочу залишитися стільки, скільки зможу [щоб] підтримувати свою лабораторію та студентів, але якщо NIH буде різко скорочено, у нас може не бути можливості залишатися в США», — написав один із людей. Інший респондент активно претендує лише на посади в Європі: «Я трансгендер, і 1–2 удари роблять малоймовірним те життя, яким я хочу жити, у цій країні». (Адміністрація Трампа атакує права трансгендерів через різноманітну політику.)

Один аспірант у галузі біомедицини резюмував більшість думок цих днів: «Не хочу йти, але яка альтернатива?».

Читайте також: