uk

КПІ та чеські академічні й промислові кола розширять співпрацю

Київська політехніка має солідний досвід співпраці з чеськими університетами, науковими установами і компаніями, але вона, безумовно, може бути розширена, насамперед — у галузі біомедичної інженерії. Днями КПІ відвідала потужна делегація, яку очолював віце-прем’єр-міністр та міністр охорони здоров’я Чеської Республіки Властіміл Валек, у її складі також були представники Посольства Чехії в Україні, чеських міністерств охорони здоров’я і промислової політики, а також низки установ і компаній, які працюють в сфері охорони здоров’я.

Як зауважив на початку зустрічі ректор Київської політехніки Анатолій Мельниченко, сьогодні в умовах війни Чехія демонструє справжню солідарність, допомагаючи Україні в гуманітарному, медичному і технологічному вимірах.

— Ми бачимо значний потенціал у спільних наукових і освітніх проєктах, — сказав він. — Наші науковці готові працювати разом з чеськими колегами для розробки нових технологій, що допоможуть розвивати медицину, впроваджувати інновації в сфері охорони здоров’я, відновлювати критичну інфраструктуру. Зокрема, ми зацікавлені в спільних дослідженнях у галузі біомедичних інженерних технологій (тут університет має потужні напрацювання), створенні сучасних реабілітаційних центрів для ветеранів та розвитку цифрових рішень для медичних потреб.

Окремо ректор наголосив на важливості академічної мобільності та обміну студентами і викладачами між КПІ та чеськими університетами, тож Київська політехніка відкрита для створення нових програм подвійних дипломів, наукових стажувань і спільних дослідницьких проєктів.

Проректор з міжнародних зв’язків КПІ Андрій Шишолін презентував місію університету, розповів про місця у світових рейтингах, можливості інноваційної екосистеми «Sikorsky Сhallenge», навів деякі цифри, зокремавін сказав, що КПІ сьогодні має більш як 200 чиних угод з зарубіжними партнерами. Особливу увагу приділив співпраці з чеськими партнерами університету. Вона розпочалась 1998 року з угоди з Технічним університетом у Брно — і сьогодні це ключовий партнер КПІ у Чехії. Продуктивна співпраця склалася з Чеським технічним університетом у Празі — зокрема, Андрій Шишолін згадав про проєкт NEXT, який має на меті скоротити існуючий розрив між стрімкими темпами цифрової трансформації та підготовкою фахівців з різних сфер, а також співпрацю радіотехнічного факультету КПІ з електротехнічним факультетом ЧТУ.

Але найбільшу увагу було, звісно, приділено біомедичній інженерії. Своєрідний кластер у КПІ об’єднує в собі однойменний факультет, навчально-інноваційний центр протезування і реабілітації та науковий парк адитивних технологій «Sіkorsky challenge». Про роботу цих підрозділів чеським партнерам докладно розповів декан ФБІ Олександр Галкін. Він висвітлив можливості кафедр біомедичної інженерії, біомедичної кібернетики, біобезпеки і здоров’я людини, трансляційної медичної біоінженерії, технологій оздоровлення та спорту.

Щодо навчально-інноваційного центру протезування й реабілітації та наукового парку адитивних технологій «Sіkorsky challenge», то ці два підрозділи фокусуються на двох напрямах: освітньому та інноваційному.

— На жаль, маємо велику кількість поранень і травм, тому нашим лікарням, реабілітаційним центрам, потрібна велика кількість висококваліфікованих фахівців з протезування та реабілітації, — зауважив Олександр Галкін. — Тому ми готуємо та перепідготовлюємо фахівців для цих сфер. Водночас у нашому фокусі новітні розробки. Ми зосереджуємося як на традиційних технологіях протезування, так і на інноваційних, зокрема адитивних (або 3D-друці) тощо.

Олександр Юрійович розповів, що багато партнерів з європейських країн, зокрема і Чехії, допомагають КПІ розвивати цей проєкт. В цьому контексті було згадано про партнерську програму з Чеським інститутом технологій охорони здоров’я і низкою компаній, яка стартувала минулого року. Принагідно Олександр Галкін запросив чеських колег взяти участь у форумі «Інновації в медичній інженерії», який у травні організовуватиме КПІ. Звичайно, йшлося про співпрацю Київської політехніки з різними реабілітаційними центрами, шпиталями, а нещодавно університет уклав угоду про стратегічне партнерство з Національною академією медичних наук України.

Анатолій Мельниченко нагадав, що окрім ФБІ, в КПІ є ще низка факультетів й інститутів, які дотичні до розробки технологій у сфері охорони здоров’я, — факультет електроніки, приладобудівний факультет, Механіко-машинобудівний інститут й Інститут матеріалознавства та зварювання.

Під час зустрічі було досягнуто домовленості про розширення співпраці з чеськими університетами, з якими КПІ вже має відповідні угоди, а також про укладання нових угод, як з університетами й академічними установами Чехії, так і з підприємствами й організаціями, які працюють у сфері охорони здоров’я Чехії.

«Переконаний, що наша сьогоднішня зустріч надасть поштовх посиленню такої взаємодії», — резюмував Анатолій Мельниченко. Властіміл Валек (який, до речі, свого часу очолював академічну колегію Університету Масарика) запевнив, що Чехія також зацікавлена у співпраці з КПІ, а проєкти університету, про які йшлося на зустрічі, отримають підтримку. Також ректор КПІ запросив Надзвичайного і Повноважновного Посла Чеської Республіки в Україні Радека Пеха, який брав участь у зустрічі, прочитати відкриту лекцію для студентів університету.

Дмитро ШУЛІКІН, фото автора

Читайте також: