uk

У «Софії Київській» презентували факсимільне видання Дубенського Євангеліє ХVI століття

Про подію розповіли у Національному заповіднику «Софія Київська».

Цей фоліант – маловідома пам’ятка давньої української писемності, яка є важливою історико-культурною релігійною рукописною реліквією Волині ХVI ст., видруковану копію цього рукопису доповнює блок наукових статей, які допомагають краще зрозуміти його історичне значення і контекст створення цієї пам’ятки як промовистого зразка древньої української культури.

Оригінал рукопису знаходиться в росії, як і 90% нашої української писемної спадщини, тож пам’ятка вперше факсимільно опублікована і всебічно науково досліджена.

«Це видання поповнить нашу бібліотеку, – сказала генеральний директор Національного заповідника «Софія Київська» Неля Куковальська. – Такі рукописи і загалом наші архіви свого часу росія розікрала, вивезла, розпорошила. На жаль, оригінали нам нині недоступні, але факсиміле цих рукописів ми маємо повертати до України. Адже наша ідентичність, наша незалежність, наша державність тримаються саме на таких атрибутах як культурна спадщина, духовність, мова…. Понад 300 років із фундаменту нашої нації витягувала ці цеглини російська імперія з наступними своїми трансформаціями, які не змінювали її суть, і нині наш обов’язок – повертати і вставляти ці цеглинки у фундамент нашої Української нації. Ми шукали і продовжуємо ще шукати у бібліотеках, архівах подібні книги і в Італії, і в США, і в росії, і в Польщі, і надалі будемо це робити».

Почесний громадянин м. Дубно академік Микола Жулинський у своєму слові наголосив: «Я бачу певну символічність в тому, що наразі саме тут, у Софії Київській, відбувається ця презентація. У Святій Софії – основи нашої духовності, нашої державності. За великого князя Ярослава Мудрого було засновано бібліотеку, освіта отримала розвиток, робилися переклади книжок з грецької на давньоукраїнську мову. Я щиро вітаю вас із такою працею, що ви здійснили, щоб це видання було у нас в Україні, і щиро бажаю усім процвітання – і нашому славетному заповіднику «Софія Київська», і її керівнику Нелі Михайлівні Куковальській, яка береже цей духовний осередок, і презентує його на міжнародній арені. Підкреслю, що та програма «Повертаємо в Україну культурну спадщину», яку вона започаткувала і проводить, має колосальне значення, а це видання повною мірою вписується у дану програму».

Видання унікальної пам’ятки вийшло в світ завдяки співпраці Державного історико-культурного заповідника м. Дубно з видавництвом «Горобець» у межах проєкту «Повертаємо в Україну культурну спадщину» за меценатської підтримки.

Книгу разом із колегами представив директор Державного історико- культурного заповідника м. Дубно Леонід Кічатий.

У презентації взяли участь заступник міністра культури і стратегічних комунікацій Сергій Беляєв, голова Рівненської обласної ради Андрій Карауш, митрополит Рівненський і Острозький Ілларіон, представники ЮНЕСКО, духовенства, наукової спільноти, громадськості.

Читайте також: