Науковиця ІМБГ, к.б.н. Олена Мошинець виступила з доповіддю на засіданні APPG – профільної групи Британського парламенту з протидії антибіотикорезистентності бактерій (AMR), що відбулося минулого тижня. Ця група складається з представників усіх партій парламенту Великої Британії. На надзвичайному засіданні групи проблема стійких до антибіотиків мікробів були визнані загрозою національній безпеці країни, ідеться у повідомленні Інституту молекулярної біології і генетики.
Варто нагадати, що Олена Мошинець очолює проєкт з розвитку Центру досліджень антибіотикорезистентності, Sure-Amr, розпочатий партнерами з ЄС на базі нашого Інституту молекулярної біології і генетики. https://sure-amr.eu/
Британські парламентарі підкреслили, що з огляду на серйозні глобальні виклики, такі як війна в Україні, можливе розгортання британських солдатів для підтримки миротворчих зусиль в Україні, тривалі кризи в Газі та Сирії, а також ймовірність інших війн у всьому світі, обговорення AMR у контексті національної безпеки є актуальним як ніколи досі. Напрацювання парламентської групи мають бути враховані в оновленій Стратегії національної безпеки, яку уряд Великої Британії має оприлюднити невдовзі, до кінця травня.
Понад те – APPG закликає уряд включити AMR як окремий розділ до Стратегії нацбезпеки.
APPG вітала доктора Олену Мошинець (Україна), доктора Люка Мура (Челсі та Вестмінстер, Велика Британія) та майора Скотта Паллетта (представник британської армії), які наголосили на необхідності скоординованих дій, особливо в зонах конфлікту, а також депутата Денні Чемберса, парламентарів Калума Міллера, Річарда Форда, баронесу Наталі Беннетт і лорда Брауна.
Про що розповіла Олена Мошинець британським парламентаріям. Коротко основні тези:
Реформи системи охорони здоров’я та АMR. Система охорони здоров’я в Україні, успадкована від СРСР, була консервативною та не відповідала сучасним потребам. Але нові реформи, спрямовані на зменшення корупції, ненавмисно послабили систему, зокрема в епідеміології та інфекційному контролі.
Наслідки війни. Війна посилила кризу терапії антимікробних інфекцій, коли багато лікарень зіткнулися з інфекціями, стійкими до різних препаратів. Не можна звинувачувати лише війну в катастрофі AMR, оскільки криза почалася ще до конфлікту та загострилася через системні проблеми.
Відсутність національних протоколів антимікробної терапії та інфекційного контролю призвела до непослідовної практики в лікарнях. Це ускладнюється хронічним недофінансуванням і використанням субтерапевтичних доз антибіотиків. Ці проблеми поєднуються і створюють ефект ідеального шторму, що призводить до ідеальних умов для появи та розповсюдження мікроорганізмів, стійких до антимікробних препаратів.
Рекомендації:
Олена Мошинець закликала до розробки національних протоколів, інвестицій у охорону здоров’я, регулярних навчальних курсів з антибіотиків та інфекційного контролю, а також до ширшого національного та міжнародного співробітництва для покращення епіднагляду та боротьби з AMR. Співпраця України з європейськими інституціями та експертами є надзвичайно важливою.
Рекомендовано організувати регулярні навчальні курси з антибіотиків та інфекційного контролю, щоб покращити практику епіднагляду та лікування. Ці програми повинні залучати експертів з міжнародних наукових і політичних установ.
Запропоновано розробити чітку вертикальну систему управління для нагляду та моніторингу AMR. Це включає створення національних протоколів антимікробної терапії та інфекційного контролю.
На фото: онлайн-виступ Олени Мошинець на засіданні APPG 1 квітня 2025 р.
Читайте також: