uk

Постаріння створює напруження в економіці, бо не вистачає працездатного населення, – науковець

“Постаріння створює напруження в економіці, бо не вистачає працездатного населення, щоб сплачувати внески в пенсійний фонд. У нас й так пенсійний фонд дотується з бюджету, а ці гроші могли б піти на інші програми”, – розказав в інтерв’ю РБК-Україна доктор економічних наук, заступник директора Інституту демографії та проблем якості життя НАН України Олександр Гладун.

За його словами, це також збільшує навантаження на медичну систему, бо люди старшого віку хворіють більше, у випадку інвалідизації держава багато витрачає на утримання. Виходом може бути збільшення тривалості здорового життя. Також бізнес має пристосовуватися до ситуації і створювати робочі місця для людей з врахуванням фізичного стану старших вікових груп, а не шукати лише молодь.

“Треба підвищувати рівень народжуваності в країні, щоб діти за 20 років виросли й вийшли на ринок праці, могли підтримувати старше покоління. Таке напруження є усюди. В жодній країні солідарна пенсійна система не витримала зміни вікової структури населення. В Європі запроваджується трирівнева система, у нас теж думають над цим. Це б розвантажило тиск на пенсійний фонд, але поки це лише на рівні розмов”, – додає науковець.

Процес постаріння українців продовжуватиметься, що вплине на пенсійний вік. Вік підвищуватиметься, зазнаив Гладун.

“Але в нас зараз вік виходу на пенсію пов’язується зі страховим стажем. Так, щоб мати право на пенсію в 60 років у цьому році треба мати 32 роки страхового стажу, а у 2028 році треба буде відпрацювати вже 35 років. Але з 2028 року, якщо людина матиме 40 років страхового стажу, вона зможе вийти на пенсію незалежно від віку. Тому межа пенсійного віку – умовна. Якщо раніше людину в 60 років могли звільнити, то зараз це не дуже практикується. І самі українці не поспішають звільнятись, бо у нас можна і працювати, і отримувати пенсію. Наприклад, у Німеччині система цього не дозволяє – можна отримати виплату тільки з одного джерела”, – зауважив науковець.

Крім цього, в Україні пенсіонери погоджуються працювати на менш оплачуваних місцях, куди не дуже хоче йти молодь. Тому постаріння хоч дає навантаження на пенсійну систему, разом із цим позитивно впливає на ринок праці, бо люди у віці заповнюють не надто популярні вакансії.

Читайте також: