30 квітня в Брюсселі відбулася двостороння зустріч делегацій України та Європейської комісії в межах офіційного скринінгу відповідності українського законодавства праву ЄС за розділом 26 «Освіта та культура» Кластера 3 «Конкурентоспроможність та інклюзивний розвиток» у межах переговорного процесу щодо вступу України до Європейського Союзу.
Прогрес України від Міністерства освіти і науки України представили перший заступник міністра Євген Кудрявець, заступник міністра з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Дмитро Завгородній, генеральна директорка директорату європейської та євроатлантичної інтеграції Олександра Гусак, від Міністерства молоді та спорту України — заступник міністра Андрій Чесноков, заступниця міністра з питань європейської інтеграції Вікторія Рясна, від Міністерства культури та стратегічних комунікацій України — заступник міністра з питань європейської інтеграції Андрій Наджос. Також у зустрічі взяли участь представники Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції Секретаріату Кабінету Міністрів України, Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій, Офісу Президента України, Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, Національного агентства кваліфікацій, інших органів державної влади та відомств, залучених до реалізації політик у сферах освіти і культури, молоді та спорту.
Під час зустрічі українська сторона представила ключові досягнення в реалізації рекомендацій ЄС, визначених у Пакетах розширення 2023 та 2024 років. Ці досягнення слугують просуванню секторальних реформ, виконанню заходів Плану для Ukraine Facility, зокрема ухвалення в першому читанні законопроєкту «Про професійну освіту», набрання чинності Законом України «Про дошкільну освіту», а також затвердження більшості підзаконних актів до нього.
Європейській стороні ґрунтовно презентовано прогрес України у таких сферах:
- Системні аспекти: дошкільна освіта, початкова та середня освіта
- Вища освіта
- Горизонтальні політики: цифровий перехід, зелений перехід
- Співпраця в програмах ЄС на підтримку освіти та професійного навчання
- Професійна освіта
- Навички для працевлаштування та навчання впродовж життя
- Молодь
- Культура
- Спорт
- Боротьба з корупцією у сферах освіти, молоді, спорту та культури
Окремо було відзначено активну участь України в Програмі ЄС з освіти, підготовки, молоді та спорту Еразмус+, зокрема входження до трійки найкращих країн-партнерів за участю в проєктах CBHE (Розбудова потенціалу у сфері вищої освіти); участь у 32 Європейських університетських альянсах. Водночас підтверджено зацікавленість у переході до статусу програмної країни Еразмус+, щоб відкрити всі можливості для українських шкіл, вчителів, молоді та закладів освіти дорослих. Для цього розробляють інструменти самооцінювання, дорожню карту, щоб системно підготуватися до нового рівня участі.
Також українські заклади освіти залучені до інших програм ЄС, зокрема Horizon Europe, Digital Europe, Interreg, LIFE, «Креативна Європа», Стратегія ЄС для Дунайського регіону та демонструють високий рівень як проєктного управління, так і академічної якості.
Читайте також: