На шпальтах Україна Модерна опубліковано статтю Геннадія Єфіменка “Про природу цифри у 3,5 млн загиблих від голоду 1921-1923 рр. в УСРР: джерелознавчий аналіз. [Рецензія на : Геноцид українців 1932-1933 за матеріалами досудових розслідувань / упоряд. О. Петришин, М. Герасименко, О. Стасюк; Нац. акад. прав. наук України [та ін.]; вступ. слово: О. Петришин. – Вид. 2-ге, допов. – Київ; Харків: Право, 2022, 664 c.]”
Інформацією про публікацію поділилися в Інституті історії України НАН України.
“Підсумовуючи свій аналіз, категорично відзначу, що у тій частині “Висновку”, де йдеться про анатомію цифри 3,5 млн втрат від голоду 1921-1923 рр., немає жодної верифікованої цифри, тобто там суцільні вигадки. Згаданий у тому тексті А.Хоменко, формально на авторитеті якого упорядники “Висновку” й базують ту цифру, навіть близько не озвучував не лише чогось схожого до вказаної величини “27,1%”, а й взагалі до поняття “коефіцієнт смертності” навіть у справді голодуючих губерніях. І тим більше він не писав про 1,5 млн загиблих від голоду на Полтавщині та Харківщині.
Характерна деталь: взявши твердження про кількість втрат із газетної статті В.Марочка та приписавши їх А.Хоменку, упорядники “Висновку” спотворили навіть вигадані самим В.Марочком показники. То ж з огляду на цілковиту вигаданість усіх наведених у “Висновку” “аргументів” є усі підстави стверджувати: не існує жодних підстав для вказаних 3,5 млн втрат від голоду 1921-1923 рр. Поширення таких антинаукових і відверто неправдивих тверджень, схвалених директором академічного інституту з системи НАН України або відомими науковцями та громадськими діячами, є не лише відвертою підтримкою антинауки, а й істотно шкодить як сучасному іміджу України, так і нашій пам’яті про минуле.
Вперше рецензія була опублікована англійською мовою на шпальтах журналу AREI у лютому 2025 р. (назва – “On the Circumstances of the Origin of the Figure of 3.5 Million Deaths from the Famine of 1921–1923 in the Ukrainian SSR: A Source Analysis”)”
В анотації представлено висновки дослідження.
Стаття на сайті – за цим посиланням:
Стаття у пдф – за цим посиланням:
Читайте також:
- НАН України: про досягнення,виклики та вектори розвитку
- Маленькі,смердючі,отруйні
- Як звучить наука: усні історії, що відкривають новий вимір фізики
- Наукові фахові журнали: від «А» до «Б»
- Про сенсори, кластери й про штучну конкуренцію, якої не має бути
- Не тільки вимагати, а й підтримати кращих
- Освітня, наукова та експертна робота в умовах війни
- Як наукова дипломатія може посилити голос України у світі
- Матимемо ще один Міжнародний день науки
- Чому гендерні питання не тільки важливі, а й вигідні?
- Прибрати “хижацькі” журнали з наукового обігу
- Фахова передвища освіта — шанс для країни, а не тягар