Представники уряду також взяли участь у Загальних зборах Національної академії наук. Вони говорили про пріоритетні завдання, які стоять нині перед країною і наукою, про плани на найближче майбутнє і збільшення фінансування для роботи кращих наукових відділів, кафедр і лабораторій.
БІЛЬШЕ КОШТІВ І МОЖЛИВОСТЕЙ ДЛЯ НАУКОВЦІВ
Заступник міністра освіти і науки України Денис Курбатов у своєму виступі наголосив, що бачить динаміку у розвитку наукової сфери. Однією з найважливіших змін є те, що держава починає розуміти: наука – не соціальна сфера для витрат, а важлива галузь економіки.
Денис Ігорович подякував НАН України за підтримку ініціатив МОН щодо розвитку наукової сфери. «Всі кроки щодо реформування наукової сфери ми погоджуємо з Академією», – зазначив він.

Серед змін: міністерства і відомства все частіше звертають увагу на дослідження і розробки українських учених, на те, як перебудувати економіку країни, посилити її обороноздатність та стійкість суспільства.
Наприклад, у минулому році вперше було проведено конкурс державного замовлення на науково-технічну продукцію за новими правилами. Фінансування одного проєкту складає до 10 мільйонів гривень на два роки. У експерименті взяли участь десять міністерств, зокрема, Міноборони, Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості, Мінцифри, Міненергетики та інші. Сформували завдання, тематику робіт і технічні завдання для вчених. На деякі «лоти» з розв’язання науково-технічної чи технологічної проблеми було подано до десяти пропозицій. «Це свідчить, що наука України жива», – додав Денис Курбатов.
Заступник міністра розповів і про інші ініціативи МОН, які теж допоможуть збільшити фінансування кращим відділам і лабораторія. Це, зокрема, державна акредитація наукових установ і закладів вищої освіти, за результатами якої кращі команди отримають додаткове фінансування. У цьому році, за словами заступника міністра? Мінфін виділив 200 мільйонів на перші два напрямки (аграрні і суспільні науки).
Також на початку року МОН презентувало великий трансформаційний законопроєкт під загальною назвою Science.City. Він передбачає зміни до дев’яти законів і трьох кодексів. Мета цього документу – створити умови для розвитку інновацій, розв’язати проблеми щодо фіскального тиску, закупівель, низьких зарплат тащо.
Також Денис Курбатов розповів про плани щодо конференції з відновлення URC2025, яка відбудеться у липні в Римі. «Ми хочемо створити під час цього форуму єдину міжнародну коаліцію підтримки розвитку української науки», – зазначив доповідач. До коаліції мають увійти країни Великої сімки, ЄС, інституції на кшталт Світового банку, ЮНЕСКО, які допоможуть сконцентрувати фінансування міжнародної спільноти на Україні й розвитку української науки. «Сподіваємось, що це буде поштовхом до розвитку, зокрема інфраструктурної складової. Бо можливості України розвивати інфраструктуру зараз дуже обмежені», – наголосив Денис Курбатов.
Окрім того, міністерство працює над створенням чотирьох великих дослідницьких центрів досконалості. Центри будуть забезпечені найсучаснішим науковим і виробничим обладнанням, дослідники матимуть гідну заробітну плату.
Також у планах на рік – створення національної системи дослідників. Ця система допоможе залучити додаткове фінансування для підтримки кращих дослідників України.