23 травня 2025 року о 10:30 на черговому засіданні міждисциплінарного загальноакадемічного семінару у галузі природничих наук «Актуальні питання фізико-хімічної та математичної біології» з доповіддю «Біологія, що намальована» виступить завідувач відділу регуляторних механізмів клітини Інституту молекулярної біології і генетики НАН України член-кореспондент НАН України Віталій КОРДЮМ.
Керівник семінару – академік НАН України Сергій Костерін.
Адреса: м. Київ, вул. Леонтовича, 9, актова зала Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України.
Посилання для дистанційного долучення до семінару.
Про тему доповіді:
Біологія в системі наук займає особливе місце, оскільки людина по всім показникам є живою істотою, а в системі цінностей в царині Природи ставить себе на перше місце. Але знання про ЖИВЕ до початку минулого століття обмежувалися тим, що могли дати лише спостереження за живими істотами. Інтелектуальна структура науки про Живий Світ добре ілюструється назвою найбільш відомого Товариства вчених того часу в цій галузі науки – «Товариство єстествоіспитателів природи».
Втім, поступово уявлення про те, що сьогодні ми розуміємо під Біологією, формувалися в галузі науки, що мала назву «Натурфілософія». Одначе центральна базова концепція, яку було сформульовано тоді, витримала перевірку часом і повністю зберегла своє значення, як основоположне уявлення про Живу Природу, і донині. Це – клітинна теорія, згідно з якою клітина є своєрідною одиницею, останньою неподільною і самодостатньою живою структурою.
А починаючи з другого десятиліття минулого століття розвиток механіки, фізики, хімії і основаних на цих науках технологіях, відкрили нові можливості у вивченні біологічних об’єктів. Отже, розпочався швидко зростаючий розвиток науки про Живе. І сьогодні, як прийнято вважати, всі основоположні фундаментальні основи Життя є відомими. А клітина, як «одиниця життя», вивчена майже до останнього атома структурно і до останньої реакції функціонально. Все це неодноразово і в різних варіантах виписано, викреслено, виміряно. І так воно і є, і широко застосовується в біотехнологіях. Ми все це «в загальному» знаємо і працюємо над деталізацією окремих складових Живого.
І тим не менше, ЦЕ ВСЕ НЕ ЖИВА КЛІТИНА, А ЇЇ «МАЛЮНОК». Це перший рівень знань про Живе – миттєва «голографічна фотографія». Все це концептуально зводиться до певного рівня понять «СІМЕЙСТВО – ЯК?». Яка дійсно структура клітини? Який реальний склад клітини? Які процеси відбуваються в клітині, в клітинному просторі та у часі? І як вони реалізуються: одночасно – незалежно чи послідовно? І багато інших «ЯК?». Це безумовно важливо, потрібно та необхідно знати та вивчити.
Але жива клітина – це ще і рівень СІМЕЙСТВО ПОНЯТЬ «ЧОМУ?». Чому все в клітині саме «так» є і «так» функціонує? У клітині одночасно існують, утворюються, переміщаються, функціонують і руйнуються мільйони молекул білків, нуклеїнових кислот, ліпідів і ін. Усе це відбувається не хаотично, а строго організовано та високопрецизійно для кожної молекули у випадку кожного процесу. І на теперішній час невідомо і не зрозуміло, навіть на рівні фантазій, як таке може відбуватися не у вигляді «НАМАЛЬОВАНОЇ КАРТИНКИ» клітини, а саме в реальній клітині, де усі продукти, що утворюються, повинні точно, швидко і надійно знаходити свої мішені. Основна маса цих продуктів є високореакційними, бо вони є проміжними елементами метаболічних циклів, ланцюгів і інших ензиматичних та неензиматичних процесів. А час для кожного елементарного учасника таких подій, щоб утворитися, знайти відповідну мішень, яка цього учасника змінить і перетворить на вже іншого учасника і т.і. – то є частки секунди. І усе це практично одночасно, синхронно і прецизійно в реальному часі і в реальному просторовому об’ємі клітини.
Відповідно до наших сучасних знань і уявлень із фізики, хімії, математики та інформатики. ТАКЕ НЕ МОЖЕ БУТИ! Не може бути тому, що доки що нам невідомі механізми, які можуть усе це так злагоджено організувати, здійснити, забезпечити, проконтролювати. Одначе все ж таки таке відбувається і саме так. Але чому «таке не може бути»? Чи це всього-лише деякі загальні міркування? А якщо “таки да!”(як кажуть в Одесі) воно “не може”, а все одно існує, то як «таке» може бути?
* * *
Мета загальноакадемічного семінару полягає у періодичному заслуховуванні та обговоренні наукових доповідей, присвячених застосуванню сучасних експериментальних та теоретичних методів хімії, фізики та математики для вирішення нагальних проблем біології, зокрема – у галузі біохімії, біофізики, молекулярної та клітинної біології, молекулярної фізіології, біоенергетики, гномики , медичної біології, фармакології, нанобіотехнології, системної та синтетичної біології тощо.
Організація зазначеного семінару була обумовлена прогресуючим розвитком таких «перехресних» наук та наукових напрямів, як біофізична хімія, фізична біохімія, хімічна біофізика, біохімічна фізика, фізико-хімічна біологія, фізика живого, математична біофізика, теоретична біологія, біоінформатика, штучний інтелект в біології та медицині тощо.
Наступне засідання семінару заплановано на червень 2025 року.
Пропозиції щодо виступів із доповідями (обсяг тез доповіді – 1–2 сторінки) надсилайте, будь ласка, на електронні скриньки керівника семінару – заступника директора з наукової роботи Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України, завідувача відділу біохімії м’язів цього Інституту академіка Сергія Олексійовича Костеріна: kinet@biochem.kiev.ua ; kosterin.serg@gmail.com.
За інформацією НАН України.
Читайте також: