У КНУ імені Тараса Шевченка відбувся Фінальний усний раунд V Всеукраїнських змагань з права Європейського Союзу – щорічного інтелектуального турніру, що вже п’ятий рік поспіль об’єднує студентів-правників з усієї України навколо цінностей європейського права, ідеї верховенства права та культури аргументованого правового діалогу.
Змагання урочисто відкрили ректор КНУ Володимир Бугров та проректорка з міжнародного співробітництва Ксенія Смирнова, яка також є однією з ініціаторок створення змагань у 2018 році, повідомили Київському національному університеті імені Тараса Шевченка.
З вітальними словами до учасників звернулися: Крістіна Мікулова, голова регіонального представництва Європейського інвестиційного банку у країнах Східної Європи та Ігор Пітцик, заступник генерального директора Директорату з питань подолання складних життєвих обставин – керівник експертної групи з питань забезпечення та захисту прав дітей Міністерства соціальної політики України.
У 2025 році в змаганнях взяли участь 17 команд із провідних закладів вищої освіти України. 13 команд подали на оцінювання письмові меморандуми, за результатами яких незалежне журі з 15 суддів обрало чотири команди до фінального усного раунду:
1. Pathfinders of Justice (Державний торгівельно-економічний університет, ФМТП)
2. ЄС or но (Український католицький університет)
3. UA Experts (ННІМВ КНУ імені Тараса Шевченка)
4. VSTAA (ННІМВ КНУ імені Тараса Шевченка)
Фінальний раунд імітував процедури Суду Європейського Союзу, забезпечуючи учасникам досвід правового діалогу на найвищому рівні. До складу суддівської колегії увійшли викладачі кафедри порівняльного і європейського права, а також визнані фахівці в галузі права ЄС з інших ЗВО, міжнародних проєктів та юристи-практики.
Конкурсанти працювали з надзвичайно актуальним складним кейсом про правовий статус дитини-біженця під час війни. У фабулі йшлося про 13-річну дівчинку з інвалідністю, Кассандру Томмінську, яка втекла з охопленої агресією Тіріонії Цефалії до держави-члена ЄС – Баратеонії. Попри наявність документів та супровід бабусі, влада визнала її «дитиною без супроводу» й відмовилася визнавати документи, видані Цефалією. Матір дитини, Елларія Томмінська, подала позов про визнання її материнства та повернення дитини. Справу було передано на попереднє рішення до Суду ЄС для тлумачення понять «дитина без супроводу» та «розлучена дитина» у контексті Директиви 2001/55/ЄС про тимчасовий захист.
Ця задача особливо актуальна для України, адже ілюструє проблеми, з якими стикаються українські діти-біженці в ЄС – зокрема, нерівномірне визнання українських документів і загрози порушення права на сім’ю через формальне трактування статусу «дитини без супроводу».
За результатами змагань призові місця розподілилися наступним чином:
І місце – UA Experts (ННІМВ КНУ імені Тараса Шевченка)
ІІ місце – Pathfinders of Justice (Державний торгово-економічний університет)
ІІІ місце – ЄС or но (Український католицький університет)
У номінації «Найкращий оратор» перемогла Юстина Штогрин (команда ЄС or но), а «Найкращий меморандум» підготувала команда Pathfinders of Justice (Державний торгово-економічний університет).
Церемонію нагородження відкрив Генрік Вітфельдт, керівник відділу державного фінансування, підтримки бізнесу та соціальної політики Представництва ЄС в Україні, який виступив від імені Посла ЄС в Україні пані Катаріни Матернової.
V Змагання з права ЄС відбулися за підтримки надійних партнерів: Представництво ЄС в Україні, Адвокатського Об’єднання «Брати Попко та Партнери» (Popko Brothers & Partners), компанія DataDriven Research & Consulting, Українська асоціація європейського права (УАЄП).
Читайте також:
- Документалістика і війна
- Як напоїти Донбас?
- Загальні збори НАН України: виступи, обговорення, доповіді. Спільна діяльність і завдання
- Наука – оборонці
- Загальні збори НАН України. Вдосконалити законодавство
- Водень у тренді
- Інфраструктура майбутнього: для чого Україні власний синхротрон
- Щоб не стати країною, «Яка не справилася»