Напередодні Дня науки в Україні Міністерство освіти і науки України повідомило про те, що відкрито подання заявок на новий склад Ради молодих вчених при Міністерстві освіти і науки України. Установчі збори відбудуться 17 червня 2025 року. Свою кандидатуру на посаду голови Ради молодих вчених при МОН України вирішила висунути Анастасія Сімахова, яка упродовж 2020–2021 років була заступницею голови Ради, а з 2021 по 2025 рік – першим заступником. Напередодні зборів вона поділилась зі «Світом» своїми намірами та пояснила їхню причину.

— Українська наука тримається на плечах сильних, талановитих та відданих молодих людей, які попри всі труднощі – від нестачі фінансування до повномасштабної війни – продовжують творити, досліджувати, впроваджувати, — розповідає Анастасія. — Вони — в університетах, лабораторіях, в укриттях під час обстрілів, на наукових конференціях… і на фронті.
Подати свою кандидатуру до нового складу Ради молодих вчених при Міністерстві освіти і науки України я вирішила невипадково. Моє прагнення продовжити активну участь у діяльності Ради ґрунтується на власному досвіді, розумінні її місії та перспектив молоді в розвитку науки в Україні.
Упродовж роботи в Раді в 2021 — 2025 разом з командою ми реалізували низку важливих ініціатив, серед яких можу назвати підготовку сотень звернень до державних та міжнародних інституцій, участь у понад 100 наукових заходах, організацію науково-популярних подій, як-от: «Ніч молодіжної науки», створення спеціалізованих Робочих груп, міжнародна співпраця та адвокація інтересів молодих учених у Європі.
Сьогодні я висуваю свою кандидатуру на посаду голови Ради, аби продовжити цю роботу та започаткувати нові ініціативи. Моє бачення базується на принципах захисту, підтримки та розвитку молодих учених – як на інституційному, так і на індивідуальному рівні.
Назву кілька ініціатив, які я пропоную в розвиток попередньої роботи. Це:
— запровадження індивідуальних грантів від Національного фонду досліджень України — на 3 роки після завершення аспірантури, що дасть змогу створити перше робоче місце для молодих учених і зберегти їх у системі української науки;
— спеціальні конкурси для підтримки вчених, які вийшли з-за вікових меж «молодого вченого», але потребують додаткових ресурсів для продовження своєї індивідуальної наукової траєкторії;
— можливість безоплатного відтермінування захисту до 3 років після закінчення аспірантури за поважних причин, що дозволить уникнути втрати наукового потенціалу через форс-мажорні обставини;
— введення до складу робочих груп Наукового комітету представників РМВ при МОН;
— зміцнення міжнародної співпраці та залучення додаткових ресурсів від іноземних фондів для підтримки молодих учених України.
Особливої уваги потребує підтримка молодих учених, які нині захищають Україну, а також тих, хто повернувся з фронту та прагне відновити свою наукову кар’єру. Пропоную створити окрему робочу групу з питань підтримки молодих учених – військовослужбовців та ветеранів, яка опікуватиметься адвокацією їхніх прав та інтересів у закладах вищої освіти та наукових установах, а також допомогою у зверненнях до різних державних та міжнародних інституцій щодо працевлаштування, адаптації та продовження дослідницької діяльності.
Я пропоную продовжити звернення до Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій щодо виконання норм Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» в частині фінансування науки. А також посилювати співпрацю з Радою проректорів з наукової роботи задля проведення спільних заходів з популяризації науки.
Важливим пріоритетом вважаю інституціоналізацію співпраці науки і бізнесу. Це не лише виклик часу, а й умова виживання та самореалізації науковців, а ще — умова повернення молодих учених в Україну. І тут справді може значно допомогти співпраця з бізнесом, використання як чинних, так і нових механізмів.
Окрім того, у фокусі моєї уваги обов’язково залишатиметься популяризація здобутків молодих вчених. Впродовж 2020 — 2025 рр. було проведено десять науково-популярних заходів «Ніч молодіжної науки», в яких взяли участь понад 600 молодих учених. Наразі я пропоную започаткувати тематичні «Ночі молодіжної науки»: вважаю, що таким чином можна глибше ознайомити молодь із суттю та можливостями тієї чи іншої наукової галузі. Важливими вважаю, зокрема, підтримку молодих учених інженерного та ракетно-космічного напрямів, а також лобіювання пропозиції щодо створення Ради з космосу при Президентові України із обов’язковим залученням до її складу молодих учених.
Таке моє бачення, яке спирається на практичний досвід та моє розуміння потреб молодих учених. Водночас я переконана, що план дій майбутньої Ради має бути колегіальним і ухвалюватися на основі відкритих обговорень усіх членів Ради молодих вчених, тому відкрита до діалогу, співпраці та нових ініціатив.
Українська наука має майбутнє лише за умов, коли молода генерація отримає не тільки підтримку, а й голос – впливовий, відчутний, результативний. Ми – ті, хто здатен його створити.
Анастасія СІМАХОВА
Читайте також: