Україна, на відміну від Туреччини, є сейсмічно безпечною, бо у нас майже третина території лежить на Українському кристалічному щиті. Це один із найстаріших щитів в Європі, його вік сягає від 3 – 3,75 мільярда років. Він фактично є монолітним. У нас немає активних тектонічних розломів, розповів в інтерв’ю доктор фізико-математичних наук, провідний науковий співробітник Інституту геофізики ім. С.І. Субботіна НАН України Дмитро Гринь.
За його словами, найближча сейсмічно-активна зона – це зона Вранча у Румунії, яка розташована десь за 110 кілометрів від нашого кордону. Більшість землетрусів у нас в основному йдуть звідти.
Зона Вранча, одна з найактивніших сейсмічних зон у Європі, розташована в місці контакту Південних (Румунських) та Східних (Українських) Карпат. Тут, на глибині від 10 до 190 км виникають землетруси.
Загалом, за словами науковця, сейсмічно-активними в Україні вважаються територія Криму, частина Одеської та Чернівецької областей, Карпати, Вінницька, Кіровоградська, Львівська та Тернопільська області. Також, землетруси виникають в тектонічних розломах Українського кристалічного щита, але вони не глибокі та не дуже сильні. Наприклад, таке походження мають полтавські та криворізькі землетруси.
“По Україні за 2024 рік було 9 невеликих землетрусів, які відчувалися тільки ближче до епіцентру. Чим далі від джерела, тим менший вплив. Такі землетруси не несуть небезпеки населенню. У 2025 році найбільший землетрус був у Полтавській області – майже 4 бали”, – уточнив Гринь.
Він нагадав, що найбільший землетрус, який відчувався на всій території України, відбувся у березні 1977 року. Він виник у зоні Вранча – потужність в епіцентрі була десь 7,4 бала. Тоді його Київ добре відчув, було близько 5 балів.
“Статистика говорить, що руйнівних землетрусів за останніх 100 років не було, очевидно, наступних 100 років теж не буде. Найсильніший землетрус був у 1927 році в Криму. На півострові були дуже серйозні пошкодження, 70% Ялти було зруйновано. Інтенсивність землетрусу становила близько 7 балів. У сейсміці є таке поняття, як сторічний термін. Тож ми вважаємо, що до 2027 року в Криму знову має відбутися сильний землетрус 6-7 балів. Такі події, зазвичай, відбуваються через 100 років плюс-мінус 2-5 років, тому очікування по Кримському півострові досить серйозні”, – деталізував науковець.
Читайте також: