Екологічний комітет підтримав законопроєкт № 5339 «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення механізму регулювання викидів забруднюваних речовин в атмосферне повітря». Про це повідомив голова комітету Олег Бондаренко.
Він зазначив, що комітет очікує на розгляд цього документа в залі парламенту: стоїть завдання, з одного боку, надати населенню можливість мати доступ до достовірних і своєчасних даних про якість повітря, а з іншого — досягти суттєвого зменшення шкідливих викидів.
«Забруднення атмосферного повітря є однією з найбільших проблем для України. У спадок від радянського минулого у країні залишились великі промислові підприємства, які продукують надзвичайно велику кількість шкідливих викидів. Тому стоїть задача, з одного боку, надати населенню можливість мати доступ до достовірних і своєчасних даних про якість повітря, а, з іншого боку, досягнути суттєвого зменшення шкідливих викидів», — зазначив Бондаренко.
Проблеми, які має вирішити законопроєкт можна визначити таким чином:
- Неоптимальна дозвільна система у сфері охорони атмосферного повітря.
- Існування корупційних ризиків під час отримання дозволу на викиди.
- Невиконання (відтермінування) суб’єктами господарювання взятих на себе природоохоронних заходів;
- Надмірне забруднення атмосферного повітря і, як наслідок, погіршення стану довкілля та здоров’я громадян України.
Що передбачає законопроєкт:
- Удосконалення дозвільної системи у сфері охорони атмосферного повітря.
- Встановлення чітких термінів для отримання дозволу.
- Посилення участі громадськості у процедурі видачі дозволу на викиди.
- Часове обмеження (сім років) та звітування щодо виконання природоохоронних заходів.
- Неможливість перенесення строків виконання природоохоронних заходів.
- Посилення відповідальності за порушення законодавства у сфері охорони атмосферного повітря.
- Зв’язок дозволу на викиди з оцінкою впливу на довкілля.
- Скасування Переліку організацій, які мають право розробляти документи для отримання дозволу на викиди.
- Визначення поняття «фонові концентрації забруднюваних речовин в атмосферному повітрі».
Він додав, що зараз комітет тримає на контролі питання щодо масової загибелі птахів на території Херсонської області, зокрема, на території Біосферного заповідника «Асканія-Нова» імені Ф. Е. Фальц-Фейна НААН України.
Уже вдалося:
- заборонено в межах 40-кілометрової зони заповідника використання родентицидів з діючою речовиною «бродіфакум». Саме неправильне використання цього пестициду призвело до численних втрат тварин.
- Держпродспоживслужба звернулася до РНБО щодо внесення змін до регламентів використання агрохімікатів, зокрема, за пропозицією ДПСС ця речовина має закладатись саме в нірки до гризунів, а не просто розсипатися по полю.
- Обговорюється ініціатива щодо призведення переліку допустимих до використання пестицидів та агрохімікатів на території України відповідно до норм ЄС.
Читайте також:
- МІЛЬЯРД ДЕРЕВ ЗА ТРИ РОКИ? Як вирощують ліси, збільшують лісистість та що загрожує степовим територіям України. Газета “Світ”, № 37 – 38, жовтень, 2021 р.
- АДАПТУЙСЯ АБО ПОМРИ. Про що говорить збільшення частоти й інтенсивності катастрофічних погодних подій. Газета “Світ”, № 37 – 38, жовтень, 2021 р.
- ВІД ПОЖЕЖ НАС РЯТУВАЛИ ТІЛЬКИ ДОЩІ. Доктор біологічних наук Сергій Зібцев розповів про катастрофи у Європі та чи горітимуть наші ліси. Газета “Світ”, № 34 – 35, вересень 2021 р.
- «ІДА» НАГАДАЛА ПРО ПОВАГУ ДО ДОВКІЛЛЯ та необхідність діяти тут і зараз. Про важливість адаптації влади та суспільства кожної країни до змін клімату. Газета “Світ”, №33-34, вересень 2021 р.
- КРИМ, ЯКИЙ МИ ЛЮБИЛИ-2. Як російські окупанти нищать парки півострова. Руйнування і загарбництво – ключові визначення російської окупації для природи Криму. Газета “Світ”, № 33-34, вересень 2021 р.